banner

Žurkas - nākamā gada Karalienes

31.12.2019

Žurka noteikti nevienu neatstāj vienaldzīgu. Citam šis dzīvnieks izraisa bailes, citam – nepatiku, taču ir arī šo dzīvnieku cienītāji, kas novērtē aso prātu, interesanto uzvedību un pieķeršanos saimniekam. Kāds tad ir 2020. gada simbols?

 

Žurku vēsture

Šis, paliela izmēra peļu apakšdzimtas pārstāvis, ceļas no Āzijas. No savas dzimtās vietas, līdz ar tirdzniecības izplatīšanos, žurkas ir ieceļojušas Eiropā. Laiks, kad šie dzīvnieki nonāca pie mums, ir aptuveni 10.-12. gadsimts. Pirmās bija melnās žurkas, vēlāk tām pievienojās arī pelēkās.Tās ātri vien izplatījās un izkonkurēja miermīlīgākas, veģetārās melnās žurkas. Pelēkās žurkas Lavijā parādījās vien 18.gadsimtā.

Žurkas ātri iekaroja ielas, cilvēku apdzīvotas vietas, radot haosu un izplatot arī bīstamas slimības. Anglijā, aptuveni 18.gadsimtā, cilvēki izdomāja izmantot šos grauzējus, kā savdabīgu un nežēlīgu izklaidi. Tās bija suņu (terjeru) cīņas ar žurkām. Cilvēki ķēra žurkas, lielā daudzumā, līdz pat 100 gabaliem, laida ierobežotā bedrē, no kurienes dzīvnieki nevarēja izsprukt, un uzrīdīja tiem apmācītus suņus, kas uz laiku iznīcināja žurkas. Tieši uz šīs bēdīgās nots sākās mājas žurku vēsture, kad pazīstams savās aprindās žurku ķērājs Džeks Bleks, ķerot žurkas uz ielām, sāka atstāt neparasta izskata albīnos grauzējus, un vēlāk tos selekcionēja. Viņam izdevās izkopt vairāku krāsu žurkas: baltas, smilšu krāsas, melnas, un vairākus šo krāsu salikumus. Citi domubiedri skatījās tālāk, un sāka tirgot šos mazos dzīvniekus turīgām sievietēm, turēšanai būros.

Mazais dzīvnieciņš ātri vien iekaroja popularitāti, un jau 1901. gadā Anglijā tika nodibināts pirmais šo dzīvnieku klubs - “Nacionālais peļu klubs”. Tika veidoti standarti un dzīvnieki selekcionēti atbilstoši tiem.

 1906.gadā  arī ASV tika izveidots balto žurku, taču, kā laboratorijas dzīvnieku klubs. Un tikai 1978. gadā tur dibināja pirmo Peļu un žurku selekcionāru asociāciju. Kopš tā laika interese par šiem dzīvniekiem kā mājas mīluļiem strauji palielinājās.

Lielākoties, visas mājās žurku šķirnes, tika selekcionētas tieši no pelēkām, agresīvākām žurkām. Jebkura  mājas žurka var tikt klasificēta pēc dažādām pazīmēm: krāsas, apmatojuma tipa, nestandarta ubūves, vai pat ausu formas. Spalvas krāsas un apmatojuma apzīmējumi tika ņemti no kaķu un suņu standartiem, piemēram: sfinksi, reksi, haskiji, siāmi, u.c. 

 

Žurka kā mājdzīvnieks

Mājas žurkas ir lielākas un smagākas par saviem savvaļas priekštečiem. Parasti mājas žurkas sver ne vairāk par 500 g. Ķermeņa garums svārstās no 10 līdz 30 cm, astes garums ir aptuveni vienāds ar ķermeņa garumu.

Selekcijas ceļā tika panāktas izmaiņas ne tikai žurkas ārienē, bet arī uzvedībā un raksturā. Mājas žurkas ir miermīlīgākas, viegli pieķeras un labi satiek ar cilvēku, ir draudzīgas un atsaucīgas. Taču, ja tām nepievērš pietiekami daudz uzmanības un atstāj novārtā, jebkura šķirnes žurka var atcerēties pirmatnējos instinktus un palikt mežonīga.

Žurkām ir augsts intelekts, tās ir viegli apmācāmas trikiem un komandām, ar asu prātu un ļoti interesantu uzvedību. Žurkas ir sociāli dzīvnieki, kurus var turēt ar dažādiem mājdzīvniekiem, taču jāņem vērā, ka šis dzīvnieks ir visēdājs, un  tas nesadzīvos kopā ar putniem un arī pēlēm.

Žurkas dzīvo vidēji 2-3 gadus. Neskatoties uz to, ka tās ir visēdājas, var iztikt bez dzīvnieku izcelsmes barības. Galvenais barības avots ir graudaugi, sēklas, svaigi augļi un dārzeņi. Šobrīd ir pieejamas dažādas kompleksās barības, kas atvieglo ēdienkartes sastādīšanu un nodrošina dzīvnieku ar visām nepieciešamajām uzturvielām – olbaltumvielām, taukiem, šķiedrvielām, vitamīniem un mikroelementiem. Kā visiem grauzējiem, arī žurkām ir regulāri jāseko līdzi zobiem, tie nemitīgi aug un tos ir jāvīlē. Tāpēc, profilakses nolūkos, ieteicams dot dažādus minerālus, koka fragmentus, sausiņus.

Kopš seniem laikiem žurkas izmantoja laboratorijās, medicīnā, testējot uz šiem dzīvniekiem visdažādākos preparātus, vakcīnas. 2004. gadā zinātnieki atklāja, ka pelēkās žurkas genoms ir līdzīgs cilvēka genomam līdz pat 90 procentiem. Tādēļ šos dzīvniekus vēl vairāk sāka izmantot cilvēku slimību izpētē, tai skaitā, vēža ārstēšanai un preparātu testēšanai.

 

Žurkas gada simbolika

Atbilstoši Ķīnas kalendāram, Žurkas zīmes gads iestāsies 2020.gada 25. janvārī. 

Žurkas gads ir pirmais 12 gadu ilgā Ķīnas kalndāra ciklā. Pēc senās leģendas, tieši šis ņiprais grauzējs pirmais atnāca pie Buddas, kad tas iedalīja dzīvniekiem savu gadu.

Žurkas gads, noteikti, vienmēr ir jaunu atklājumu, pavērsienu un iespēju gads. Nāksies smagi, daudz strādāt, taču tie, kas darīs to godīgi, čakli, nemānoties, solās būt atalgoti. Baltā Metāla žurka dāvās tiem atzinību, karjeras izaugsmi, finansiālu labklājību, kā arī produktīvu, veiksmīgu ģimenes dzīvi. Daudziem nāksies mācīties savaldību, pacietību un kontroli pār emocijām. Žurka ir ļoti racionāla un gada devīze būs – Reālisms visās tā izpausmēs.

Lai izpatiktu žurkai, astrologi iesaka  sagaidīt 2020. gadu atbilstošā krāsu gammā – centrālā būs baltā, pelēkā, visas vēsās, taču ne īpaši spilgtās krāsas.

Žurkai patīk izsmalcinātas lietas, grezni, taču ne bezgaumīgi, pārāk koši aksesuāri. Tāpēc, savaldībai un racionalitātei var mācīties jau gadumijā.

Un, protams, lai patiktu žurkai, parūpējieties par svētku mielastu, un noteikti celiet galdā šī dzīvnieka atzīto kārumu – sieru.

 

Laimīgu, saticīgu, raženu 2020. Žurkas gadu!

Anna Čeiča-Sultane


Atpakaļ