banner

Raksti

“Amber Baltic” - amerikāņu Stafordšīras terjeri ar teicamu raksturu

15.09.2017

Audzētava "AMBER BALTIC"

Audzētavas īpašnieks - Svetlana Laizāne, Gulbene (Latvija)

E-mail:  tarkans1@inbox.lv

Web:  www.ast-amberbaltic.com

 

Pastāstiet, cik sen Jūsu dzīvē parādījās suņi?

Kopš bērnības es  ļoti mīlu dzīvniekus, atceros kā mazotnē palīdzēju uz ielas palikušiem suņiem un kaķiem, baroju tos un ārstēju. Cik nu daudz pietika bērna prāta. Bet vecāki ne par ko neļāva turēt savu suni, par kuru es sapņoju. Tāpēc mans pirmais suns – ņūfaundlends, parādījās tikai tad, kad es apprecējos  un man bija jau sava ģimene. Dēziju – tā es nosaucu pirmo suni, es ieraudzīju tirgū: bez ciltsrakstiem, bet tas bija mans kvēlais sapnis! Dēzija nodzīvoja pie mums ilgus 13 gadus. Tas bija suns ar lielo burtu. Gudrākais dzīvnieks pasaulē!  

 

Kāpēc Jūs nolēmāt kļūt par audzētāju? Cik sena ir Jūsu audzētava?

Es piereģistrēju audzētavu 2010. gadā. Kinoloģisko izglītību ieguvu 2009. gadā. Mācījos Rīgā, gāju kursos 2 reizes nedēļā, un tā  - 9 mēnešus pēc kārtas. Tajās dienās braucu 180 km attālumu. Vēlāk noliku eksāmenus, saņēmu diplomu, un es lepojos ar to, ka varēju to izdarīt. Man ir jauna audzētava, taču arī pirms tās reģistrācijas jau bija metieni.

Kāpēc es kļuvu par audzētāju? Nezinu, ko atbildēt, vienkārši tas ir MANS!  Es mīlu mazus, tikko dzimušus kamoliņus, mīlu to smaržu, mīlu skatīties kā viņi aug, kā viņi atver actiņas,  kā ceļas kājiņās. Kā pirmo reizi ēd.  Es mīlu skatīties, kā tie sāk skriet un rotaļāties. Un, protams, visvairāk priecājos, kad zvana īpašnieki un pateicas par lieliskiem draugiem. Dabiski, es lepojos ar viņu uzvarām izstādēs.  

 

Kā un kāpēc Jūs izvēlējāties tādas šķirnes kā amerikāņu Stafordšīras terjers un Vidusāzijas aitu suns? Ar ko Jūs tās piesaista?

Pēc ņūfa Dēzijas aiziešanas es jau nevarēju iedpomāties dzīvi bez suņiem. Un tad nolēmu iegādāties šķirnes suni ar dokumentiem. Kādu dienu I.Zatevahina raidījumā bija sižets par amstafiem, un tad es sapratu – tas ir mans nākamais suns!  Pirmais amerikāņu Stafordšīras terjers parādījās manās mājās 1999. gadā. Es iemīlējos šajā šķirnē un nolēmu, ka nodarbošos tieši ar to. Šis suns ir gan kompanjons, gan sargs, gan draugs vienā personā. Tā temperaments, uzticība un mīlestība pret cilvēku mani apbūra. Aziāti mūsu ģimenē parādījās nesen. Pēc tam, kad mēs pārcēlamies uz dzīvi  laukos. Mums ir liela saimniecība, un pēc pārvākšanās palika aktuāls jautājums par sargsuņa iegādi. Mēs apstājāmies pie alabaja izvēles. Es atvedu kuci ar lieliskām asinīm no jaunā Pasaules čempiona. Bet vēlāk arī suni no vadošās Baškīrijas audzētavas. Man ar viņiem paveicās. Es novēroju, cik nikni un agresīvi var būt citu saimnieku alabaji, un varu apgalvot, ka maniem alabajiem ir lieliska psihe un burvīgs, mierīgs temperaments.  Šie suņi ir lieliski sargi un visas ģimenes draugi. Man patīk to raksturs. Es saņēmu jauku metienu no sava pāra. Bet pie tā pagaidām arī apstājos.  Iemesls ir tāds, ka es neuztveru alabajus ar nekupētām ausīm. Pie mums pašlaik kupēšana ir aizliegta, un es negribu audzēt “ausainus” Vidusāziešus. Tāpēc mūsu alabaji ir vienkārši teicami sargi un uzticami draugi! Manam sunim Lordam ir daudz bērnu, un es lepojos ar viņiem.

 

Pastāstiet par saviem pagātnes un tagadnes mīluļiem! 

Mans pirmais amstafs bija suns vārdā Tarkans (Tims). Viņš nodzīvoja 14 gadus, izaudzināja visus manus suņus un kucēnus. Tas bija amstafs ar lielo burtu: cēls, drosmīgs un uzticīgs līdz ausu galiņiem. Pēc tam bija manas lieliskās Vita un Ļaļa, viņas aizgāja slimības dēļ. Ļoti grūti zaudēt mīluļus, kopā ar viņiem aiziet tavas sirds daļiņa...

Par savas audzētavas pamatlicēju uzskatu kuci, kuru atvedu no slavenās Krievijas audzētavas «Золотой Ангел Хранитель». Glorija ir slavenā suņa-leģendas Castle Rocks Ca Blue Stars mazmeita. Viņas bērni kļuva par interčempioniem, Baltijas valstu čempioniem. Tie veiksmīgi uzstājas lielās izstādēs. Es lepojos ar viņas bērniem un ar nepacietību gaidu to brīdi, kad ieraudzīšu viņas mazbērnus!

 

Kādas īpašības Jūs uzskatāt par īpaši svarīgām mīļākām šķirnēm, un kuras no tām gribētos nostiprināt savā audzēšanas programmā?

Galvenais amerikāņu Stafordšīras terjerā ir viņa temperaments, uzticība un mīlestība pret cilvēkiem. Amstafs ir suns-kompanjons. Ar viņu var nodarboties ar sportu, piemēram, ar adžiliti. Šī šķirne derēs aktīviem cilvēkiem. Amstafa dzīvei jābūt kustībā.  Viņš negulēs uz dīvāna, gaidot jūs. Viņam ir nepieciešamas aktīvas pastaigas un slodze. Tas ir lielisks kompanjons pastaigām. Un, nāksies vilties tiem, kas vēlas iegādāties šo šķirni kā sargsuni. Šim mērķim tā būs slikta izvēle. Stafords drīzāk nolaizīs, nekā pasargās.  Kaut gan manas meitenes lieliski tiek galā arī ar šo lomu. Bet viena no tām tomēr ir spējīga nolaizīt līdz nāvei jebkuru viesi!  
Kucēnu saimniekus izvēlos uzmanīgi un stingri. Nekad nepārdošu kucēnu, ja man būs šaubas. Laikam tāpēc man ir labas attiecības ar manu izlaidumnieku saimniekiem. Lai arī viņiem ir 7 un 8 gadi, mēs vienalga varam komunicēt. Mums ir jauka kompānija, mēs tiekamies izstādēs, apspriežam mūsu plānus, dalāmies ar ceļojumiem un visi kopā priecājamies par mūsu bērnu uzvarām.  Esmu vienmēŗ pateicīga saviem saimnikeiem, jo audzētājam galvenais ir, lai viņa bērnus mīlētu un par tiem priecātos! Mani kucēni dzīvo dažādās valstīs: Kazahstānā, Krievijā, Somijā, Igaunijā, Lietuvā, Latvijā. Mums ir daudz plānu, jo mums ir lieliska komanda! Gaidu Glorijas mazbērnus. Pārojumi ir ieplānoti, atliek gaidīt rezultātus!


Atpakaļ