banner

Raksti

Baltijas veterānu TOP-5

22.01.2018

Baltijas valstīs dzīvo daudz skaistu, koptu un mīlētu suņu. Vairāki no tiem ir kādreiz bijuši arī slaveni savas šķirnes, sporta veida, vai medību varoņi. Laiks, protams, nestāv uz vietas, un kādreiz jauni dzīvnieki, tagad ir novecojuši. Portāls Baltic Zoo nolēma pievērsties suņiem-veterāniem un janvāra sākumā rīkoja konkursu, lai katrs gribētājs varētu pastāstīt un parādīt savu mīluli. Kā apsolījām, mēs izvēlējāmies piecus visvecākos četrkājainos. Šie veterāni saņems speciālas balvas un īsu stāstu par sevi.

 

Krievu-Eiropas laika Fortijs  - 15, 5 gadi. Stāsta saimniece Intra Kacara:

“Fortijs nav mans pirmais suns, tas jau ir trešais. Sunītis kādreiz bija paņemts no patversmes. Mums iepatikās viņa uzvedība. Fortijam tika iemācītas dažādas komandas. Visu viņa mūžu mēs ļoti rūpējāmies par mīluli. Sunim visu laiku tiek dota sausā barība un pa retam arī kāds našķis. Mums ir daudz patīkamu atmiņu un visspilgtākās no visām ir dažādu komandu apguve, jo ar to gāja ļoti lēni, bet toties interesanti.

Šobrīd sunim diemžēl ir problēmas ar redzi un dzirdi, bet kopumā Fortijs vēl ir aktīvs”.

 

Basenži Rus Ahmars Ramses Dreams (Drimi)  - 16 gadi. Saimniece – Margarita Grišanova:

“ Drimī nebija mans pirmais suns. Pirms tam bija bulterjeri un amerikāņu buldogi. Basenži mēs izvēlējāmies ģimenes sapulcē, kā piemērotu šķirni dēlam, kas tolaik nodarbojās ar hendlingu jeb suņu apmācību pareizā demonstrēšanā izstādēs. Drimī mēs vedām uz suņu dresūras laukumu, tā apguva visas nepieciešamās komandas, mācījās kopā ar dēlu. Viņš tai iemācīja arī dažādus cirka trikus un labprāt rādīja viesiem. Visu mūžu mūsu pirmā basenži meitene ēd profesionālu sauso barību. Kad bija jauna, mācēja lēcienā no grīdas uz galdu, pa ceļam  nočiept no šķīvja kotleti. Tas izskatījās ļoti smieklīgi! Drimī ir godalgots izstāžu suns: Interčempione, sešu valstu čempione (LV, LT, EE, RU, BY, PL), vairākkārtēja BIS konkursu uzvarētāja. Drimī plūca laurus arī kā izskolots hendlera suns. Kopā ar manu dēlu tie vinnēja vairākus hendlera konkursus sīvā konkurencē, dēlam paliekot par Latvijas Top-hendleri. Drimī ir arī basenži šķirnes pamatlicēja, ciltsmāte Latvijā. Tagad Drimī ir tipiskas vecuma pazīmes, bet jūtas  labi, viņu  ciena jaunie suņi, un tāpat mīl visa ģimene”.

 

Levrete Marta Magija – 17 gadi. Par Martu stāsta īpašniece Līga Strazdiņa:

“Marta Magija ir mans pirmais suns. Protams, ja neskaita suņus, kas maniem vecākiem piederāja tad, kad es biju maza. Levreti es izvēlējos, principā, nejauši. Apmeklēju ar bērniem suņu izstādi, un gribēju noskatīt neliela izmēra suņuku. Tad es pirmo reizi ieraudzīju levreti un iemīlējos šajā šķirnē. Mēs speciāli neapmācījām Martu. Izturējāmies pret suni kā savas ģimenes locekli, un audzinājām apmēram tā,  kā audzina bērnus. Tā kā Marta ir mans pirmais suns, ar barošanu mums ir gājis diezgan raibi. Pamatā baroju ar sauso barību. Arī patriez, kaut arī zobu viņai nav palicis īpaši daudz, Marta labprat ēd sauso barību.

Marta baidās no lieliem agresīviem suņiem, tapēc no pastaigas Imantas mežā, pati nolēma doties uz mājām Zolitūdē. Kamēr es izmisīgi mežā viņu saucu un meklēju, man peizvanīja telefons – Marta jau ir mājās. Taču izrādījās, ka viņa nav tur ar kājām gājusi.  Degvielas uzpildes stacijā Lukoil, kas ir pa ceļam uz mājām, viņa iekāpa svešā māšīnā. Auto īpašnieki devās uz vetklīniku, kurā pēc tetovējuma ausī, atrada manu telefonu un adresi. Tāpēc esmu droša: Marta nepazudīs. Marta visu mūžu bija izstāžu suns. Viņas tituli ir:  LV CH, LT CH, EE CH, PL CH, BY CH, Baltic CH, LV VCH, LT VCH, EE VCH, Baltic VCH. Izstādēs piedalījās līdz pat 12 gadu vecumam. Marta ir mamma 5 metieniem (kopā 17 kucēniem).

Šobrīd Marta jūtas atbilstoši savam vecumam. Gan redze, gan dzirde nav no labākajām, bet apetīte ir diezgan laba. Ir dienas, kad jūtas sliktāk, bet tas nav uz ilgu laiku”.

 

Taksis Bosse – 17,5 gadi. Īpašniece – Marika Paterson (Igaunija):

“Bosse nav mans pirmais suns. Agrāk es turēju parastu sētas suni, kas pie manis nodzīvoja 14 gadus. Kad tas aizgāja, bērni sagribēja taksi. Un ierodoties sludinājumā norādītajā adresē, sapratām, ka Bosse ir mūsējais. Kad suns sāka augt, mēs pamanījām, ka viņam nav tik īsas kājas, kā šķirnes taksim. Taču mēs viņu mīlam tāpat. Raksturiņš gan viņam ir kā īstam taksim  - ļoti ietiepīgs. Bossem bija brīvā audzināšana. Mēs dzīvojam laukos, pie jūras. Viņš daudz laika pavadīja ārā. Vislabāk viņam patika rakt. Kad jāvāc kartupeļi, tad Bosse rāda savus racēja talantus. Arī jūras krasts mums ir vienās bedrēs. Mūsu varonis atnāca pie mums vienlaicīgi  ar kaķi. Kopā tie izauga un palika par draugiem. Kad kaķis nomira, suns nevarēja saprast, kas ir noticis, un mēģināja to atdzīvināt un iet rotaļā. Bossem kopš jaunības ir vājība uz...alkoholu! Ja kāds ir aizmirsis savu glāzi , tā noteikti būs tukša. Tagad, cienījamā vecumā, Bosse vairs pavisam nedzer. Ar vecumu viņš ir palicis kurls. Labi, ka viņam ir draudzene – taksīte, kas viņam palīdz. Visu dzīvi mēs barojam mīluli ar sauso barību”.

 

Jorkšīras terjers Stīls – 17, 5 gadi. Stāsta saimniece Jelena Ojala (Igaunija):

“Stīls tagad ir mūsu suns. Pie mums dzīvo jau 8 gadus. Kādreiz šim sunim bija cita saimniece – Larisa Kļimenko, pirmais grūmeris Tallinā. Diemžēl, viņa negaidīti gāja bojā 2010. gadā, un kolēģi paņēma viņas suņus. Arī es esmu grūmers, un  tas nav mans pirmais suns. Agrāk bija krievu kurti. Šobrīd Stīls nav vienīgais suns ģimenē. Ar mums dzīvo arī viņa meitiņa. Stīls atnāca pie mums ar labām manierēm: audzināts un ļoti inteliģents. Pēc saimnieces nāves ļoti pārdzīvoja, kādu brīdi neko neēda un neizrādīja interesi par dzīvi. Domājām, ka aizies līdzi saimniecei... Jau tad viņam bija 10 gadi!  Bet laiks ārstē arī dvēseles sāpi un brūces, un mīlestība tiešām dara brīnumus.

Suņi visu mūžu ēd vienu un to pašu barību: gan sauso, gak konservēto. Tagad Stīls ir palicis bez zobiem, viņam tos ar laiku izņēma. Un tas netraucē viņa labajai apetītei. Mājās ar mums dzīvo arī kaķi, un vēl pirms diviem gadiem Stīls bija ģenerālis mūsmājās. Taču tagad par galveno kļuvusi viņa meita. Viņš to pieļauj, jo bara cieņa ir saglabāta. Savulaik Stīls bija viens no visslavenākajiem Igaunijas suņiem. Viņš ir Interčempions, Igaunijas, Krievijas, Latvijas, Lietuvas, Baltijas, Zviedrijas, Somijas čempions. Tik daudz titulu, ka visus nesaskaitīsi. Viņa bērni, mazbērni joprojām nāk pie manis uz grūminga procedūrām. Tagad viņam ir mierīga dzīve. Viņš ir pelnītā atpūtā pēc varenas izstāžu karjeras. Protams, ir vecuma slimības, kuras mēs ārstējam medikamentozi un uzturam veselību. Stīlam ir labs, garšīgs ēdiens un jauka draugu kompānija. Ko vēl gribēt cienījamā vecumā? Atmiņu viņš vēl nav zaudējis: visas skaistumkopšanas procedūras pacieš ar izstāžu pacietību, un kad viņu slavē par apburošu skaistumu, reaģē ar lielu entuziasmu. Kad jūtas labi un ir labs garastāvoklis, viņam patīk spēlēt ar bumbiņu, bet vēl vairāk – sargāt to no citiem dzīvniekiem, kuri bezcerīgi mēģina to atņemt. Ļoti ceram, ka Stīls vēl iepriecinās mūsu dzīvi ar savu klātbūtni!”. 

Anna Čeiča-Sultane 


Atpakaļ