banner

Raksti

Dzīvnieks kā dāvana?

19.12.2017

Ir klāt Ziemassvētku un Jaunā gada sagaidīšanas laiks. Tas ir prieka, piepildītu sapņu un dāvanu laiks. Un, protams, savos nolūkos to izmanto masu mēdiji, parādot televīzijā, žurnālos, internetā skaistas reklāmas ar skaistiem  cilvēkiem, kuri kā dāvanu saņem dzīvnieku. Šķiet, tā ir lielākā laime, skaistākais sapņa piepildījums. Taču, realitāte ir savādāka. Tie dzīvnieki, kuri tiek dāvināti svētkos, ļoti bieži nonāk patversmēs, vai pat uz ielas.

 

Iemesli tam, kāpēc, iespējams, pat sapņu dzīvnieks kļūst nevēlams ir daudz un dažādi. Izskatīt visus nav iespējams, jo katram cilvēkam var būt savs iemesls atteikties no dāvinājuma. Bet, var apkopot visbiežākās situācijas, kad un kāpēc mājas mīlulis paliek nevajadzīgs un tam steidzami jāmeklē mājas.

 

Svētku  burzma.

Svētku dienas vienmēr ir trokšņainas, skaļas, un dzīvniekam trauksmainas. Tikai iztēlojaties: saimniece klāj galdu, steidzas, bērni skraida, trokšņo, nāk ciemiņi, skan mūzika, ir ieslēgts televizors, dators. Visapkārt ir burzma. Un, noteikti, tajā nebūs vietas mazai dzīvai radībai, kas pirmoreiz ieraudzīs savu jauno ģimeni. Sliktāku satikšanos nevar iedomāties! Kur tajā rosībā būs vieta dzīvniekam? Kur viņam iet, gulēt, ēst, un arī kārtoties? Dzīvnieks nav mantiņa, kuru, atverot iesaiņojumu, var nolikt kaktā un pēc tam tur arī atrast.

 

Laika trūkums.

Vai jūs precīzi zināt, kāds dzīves temps un darba grafiks ir potenciālajiem saimniekiem? Cik ļoti tie nejūsmotu par kāmīti skatlogā, vai sunīti somiņā, dzīves patiesība ģimenē var būt neatbilstoša jaunajm mīlulim. Saspringts darbs, komandējumi, mainīgs grafiks, hobiji. Mūsdienu cilvēku dzīves ritmā dzīvnieks vienkārši var neiederēties. Nosodīt par to nevar. Neiegādājoties dzīvnieku, šie cilvēki rīkojas atbildīgi. Bezatbildība būs uzdāvināt viņiem mājdzīvnieku un pārsteigt nesagatavotus.

 

Atbildība.

Domājot par “dzīvo dāvanu”,  jums ir jāapzinās, vai topošie saimnieki ir atbildīgi. Viena lieta ir skaisti runāt, gribēt, bet pavisam cita – izdarīt. Bieži vien cilvēki apsola, skaļi runā, tā teikt, spēlē uz publiku. Taču dzīvē savus solījumus nesteidzas īstenot. Cik reizes dzīvē katrs sastapās ar šādu, arī draugu, rīcību? Noteikti ne vienu vien reizi. Tādēļ, ir vērts aizdomāties, vai cilvēks, kurš runājot, ka ļoti grib  dzīvnieku un ir gatavs kaut vai šodien to pirkt, tiešām tā izdarīs. Nav vērts dāvināt dzīvniekus bez brīdinājuma! Var sanākt kā ar solījumu. Vakarā tika solītas rozes, bet no rīta par tām jau neatceras.

 

Citi dzīves plāni.

Tikai iedomājaties: jūs dāvinat dzīvnieku draugiem tieši Ziemassvētku vakarā. Taču, pārsteigums pārvēršas par asarām un sašutumu. Jums nezinot, draugi ieplānoja brīvdienas slēpošanas kūrortā, vai arī pēc svētkiem tie brauc dzīvot citā valstī, vai gaida bērniņu, vai vēl kaut kas viņu dzīvē strauji mainījās. Kā jutīsieties jūs, draugi un  - pats dzīvnieciņš?

 

Veselības problēmas.

Ar alerģijām, kas parādījās negaidīti, mūsdienās dažreiz spekulē, lai attasinotu dzīvnieka atdošanu patversmē.  Protams, tas nav taisnīgi attiecībā pret dzīvu radību, kas pēkšņi palika nevajadzīga. Taču, protams, ne visi cilvēki melo. Alerģija var izpausties arī negaidīti, pēc laika, kad organisms būs saņēmis kritisko alergēnu devu. Un, sadzīvot ar šo kaiti ne vienmēr izdodas. Ar dzīvnieku visdrīzāk nāksies šķirties. Lai tā nenotiktu, pirms dzīvnieka iegādes, un, sliktāk – dāvināšanas, ir jāpārbauda veselība pie ārsta, jāveic alerģijas testus. Un ne tikai pret spalvu!

 

Kā jūtas “dzīvā dāvana”?

Ir labi zināms, ka jaunu ģimenes locekli ir vēlams paņemt mājās pirms brīvdienām. Lai veltītu tam maksimāli daudz brīvā laika. Ģimenei jābūt kopā, dzīvniekam jāiejūtas jaunajās telpās, jāpierod pie jaunas kārtības, jauniem ģimenes locekļiem. Apkārt jābūt mierīgai, sakārtotai videi. Bet kas notiks ar dzīvnieku, ja tas ierodas pie saimniekiem tieši svētku laikā, kad apkārt ir rosība, trokšņi, sveši cilvēki, neierasta vide? Protams, tas būs nobijies, nervozs, uztraukts un var pat saslimt.

 

Bet, ja tomēr...

Ja jūs joprojām domājat par dzīvnieka dāvināšanu, vienīgais variants, kas būtu pieņemams, ir dāvināt dzīvnieku pēc  stingras sarunāšanās ar nākamo saimnieku un pēc svētkiem. Sasaistiet šo dāvanu ar svinīgo dienu, bet dāviniet vēlāk. Ja cilvēks, kam jūs pasniegsiet dzīvnieku, ir atbildīgs un saprotošs, viņš neapvainosies. Gluži otrādi, viņš priecāsies par to, ka varēs vairāk laika pavadīt ar jauno mīluli.

 

Ir jāņem vērā!

  • Neļaujaties Ziemassvētku kampaņām un negodprātīgu audzētāju centieniem pierunāt iegādāties dzīvnieku kā dāvanu.
  • Pabrīdiniet topošo saimnieku, par tik neparastu dāvanu un necenšaties to pārliecināt par labu savai iecerei.
  • Nedāviniet dzīvnieku, nebrīdinot topošo saimnieku!

 

Novēlam Jums priecīgus, miera un saticības pilnus svētkus! 

Anna Čeiča-Sultane


Atpakaļ