banner

Raksti

Izstādei būsim gatavi! II daļa.

06.07.2017

Šķiet, katrs, kurš iegādājas šķirnes suni, aizdomājas par izstāžu apmeklēšanas iespējām un noteikti sapņo iegūt ja ne čempiona titulu, tad lielu kausu. Steidzos pabrīdināt: ceļš līdz panākumiem nebūs viegls!  Ar vieniem vienīgiem ciltsrakstiem ar senčiem-čempioniem būs par maz, lai ringā nopelnītu uzvaru. Veiksmīgai suņa demonstrēšanai ringā ir jāvelta daudz spēku. Jo izstādē tiek vērtēts ne tikai suņa eksterjers. Bet, viennozīmīgi, , pietuvināta šķirnes ideālam, standartam eksemplāra atrašana – ir pats svarīgākais.

 

Ārējais izskats

Milzīga loma suņa vērtēšanas procesā ir tā izskatam un dzīvnieka spalvas stāvoklim, spalvas sagatavošanas izstādei veida, un, visbeidzot, suņa frizūras atbilstībai standarta prasībām. Pat vislabākais, anatomiski pareizs suns ar slikti vai nepareizi apstrādātu spalvu, zaudē savas izredzes uzvarēt. Katrai šķirnei ir savas spalvas sagatavošanas īpatnības. Kādus trimē, citiem apgriež spalvu, trešajiem saķemmē spalvu stāvus, veido pēc noteiktas shēmas, un tā tālāk.  Atgādinu: lai sasniegtu vajadzīgo rezultātu, daudzas šķirnes ar bagātīgu kažoku vajag sākt gatavot jau 2-3 mēnešus pirms izstādes.  

Taču pastāv 3 noteikumi, kopīgi visām suņu šķirnēm, neatkarīgi no spalvas struktūras un veida. Nav svarīgi, vai spalva ir asa vai gluda, gara vai zīdaina.


Pirmais noteikums: tikai veselīga spalva būs skaista. Domāju, nevajag paskaidrot, ka suns ar ādas slimībām, nespodru vai lūstošu spalvu, vai arī blaugznu slāni, neizskatīsies pienācīgi. Diez vai tāds suns varēs atstāt ekspertam patīkami iespaidu par sevi.
 

Otrais noteikums:  spalvai jābūt tīrai un koptai. Regulāra spalvas tīrīšana, sistemātiska suņa mazgāšana ar kvalitatīvu šampūnu izmantošanu, atbilstošu tieši jūsu mīluļa apmatojuma tipam. Saimniecības ziepju un mazgāšanas 2 reizes gadā laiki sen jau ir beigušies. Šodien tas ir arhaisks mīts. Mūsdienu kosmētika ļauj mazgāt suni kaut vai katru dienu, tajā pat laikā neizjaucot dabisko aizsargslāni. Galvenais ir pareizi piemeklēt vajadzīgo šampūnu, un, pēc vajadzības, kondicionieri.
Jebkura spalva prasa pastāvīgu kopšanu. Bet garspalvaino un asspalvaino šķirņu pārstāvjiem un to metisiem ir nepieciešama sarežģītāka kopšana. Ir bezjēdzīgi sākt gatavot spalvu nedēļu pirms izstādes, ja jūs agrāk nekopāt spalvu atbilstoši šķirnes īpatnībām. Nevīžīga, neķemmēta, savēlusies vai sapinusies spalva ir ļoti slikts rotājums jebkuram sunim.

 

Trešais noteikums: ķemmējot un veidojot spalvu pirms izstādes, ievērojiet tikai standarta prasības! Vai arī izmantojiet grūmera (suņu friziera) pakalpojumus, bet vēl labāk – šīs šķirnes audzētāja padomus. Un nekad nepaļaujieties uz savu personīgo gaumi, paziņu gaumi vai diletantu ieteikumiem. Daudziem pieredzējušiem īpašniekiem un audzētājiem ir savi noslēpumi skaistas spalvas sagatavošanai speciāli priekš izstādes. Vairāku gadu garumā esmu uzklausījusi tik daudz “padomu”, “ideju” un “viedokļu”, ka varētu uzrakstīt “alternatīvās suņu kopšanas” rokasgrāmatu. Bet ja domāt loģiski, daudzi no šiem padomiem ir vairāk  kaitīgi nekā vērtīgi. Piemēram, kāds  “audzētājs” silti ieteica sava kucēna īpašniekiem  nedēļu pirms izstādes dot tam līdz pat 2 desmitiem olu dienā, sajaucot tās ar pārmērīgu zivju eļļas devu. Aizdomājieties, vai pajautājiet savam veterinārārstam kas ir saindēšanās ar olbaltumvielām un kādas ir tās sekas. Tāpēc visi līdzīgi padomi un rekomendācijas ir vērts apdomāt un noteikti konsultēties ar veterinārārstu, kinologu vai audzētāju.  

Atsevišķi gribu apstāties pie suņu mazgāšanas jautājuma un tā sagatavošanas izstādei.
Mazgāšanai ir ļoti svarīga loma. Atkarībā no suņa spalvas tipa, to mazgā vai nu tieši pirms izstādes, vai arī 1-5 dienas pirms tās.  Ja šķirnes apmatojumam jābūt cieši piegulošam, suni mazgā 3-4 dienas pirms ringa, lai spalva varētu nogulties kā vajag. Tas pats attiecas arī uz asspalvainajiem suņiem. Cik reizes ir gadījies, ka nepareizas mazgāšanas sekas bojāja ārējo izskatu un mainīja spalvas struktūru un kā piemērs – ringā izveda terjeru kura spalva bija sacēlusies gaisā, un bija mīksta kā zeltainajam retrīveram. Kaut gan tai vajadzētu būt asai kā drātij un cieši piegulošai. Protams, par šķirnei neatbilstošu spalvu tiek samazināts izstādes vērtējums. Bija redzēts arī “aziāts”, kuru aiz lielas mīlestības nomazgāja un spalvu uz kakla sapūta ar fēnu un ieveidoja kā lauvas krēpes. Protams, skaistuma pēc.  Saimniekiem tas tik ļoti patika!  Es redzēju arī  seteru, kura akota mati līdzinājās taukainām lāstekām. Jo saimnieki aiz lielas mīlestības sasmidzināja mīluli ar kaut kādu eļļu “spīdumam”… Bet, šķiet, visvairāk atmiņā palika gadījums, kad kāda melna vācu doga saimnieki atbrauca uz izstādi, izgāja goda apli gar tirdzniecības stendiem, un nepasakot ne vārda, iedeva man suni. Lieku suni stājā, pieslienos pie tā, un… uz sava bēša krāsas kostīma redzu nospiestu milzīgu melnu plankumu! Izrādījās, tirgotāji pārdeva viņiem melnu krāsojošo spreju “dziļākai krāsai”. Paļāvīgie saimnieki gribēja kā labāk, suns taču liels, tāpēc izlietoja VISU PUDELI vienā reizē… Ko padarīt: es skriešus skrēju  pārģērbties, bet saimnieki uz tualeti – mazgāt, tīrīt suni. Un vēl apvainojās, ka viņu centieni netika pienācīgi novērtēti.  

 

Ja jūs nezināt visas suņu spalvas kopšanas un sagatavošanas izstādei nianses, pirmkārt, vērsieties pie savas šķirnes audzētāja, uz šķirnes klubu vai pie grūmera. Bet ja kādu iemeslu dēļ tas nav iespējams, šodien, interneta laikmetā, ir daudz šķirnes forumu ar apmācošiem video klipiem un rakstiem, kur tiek izskaidrota šķirnes pareiza sagatavošana.

Nedrīkst aizmirst par ausīm, jebkuram sunim tām jābūt tīrām un veselīgām. Zobiem jābūt iztīrītiem, bet nagiem apgrieztiem. Ak, šie nagi! Ļoti bieža kļūda ir nagu nogriešana dienu pirms ringa, gadās unikumi, kuri paspēj to izdarīt tajā pat dienā tieši pirms ringa.  Saviem suņiem un klientu suņiem apgriežam nagus ne vēlāk kā 4-5 dienas pirms izstādes. Aizmirsāt, nenogriezāt – ejiet ringā tādi, lai jums ir kauns! Bet neaiztieciet nagus, ja neesat satrenēti to darīt.  Paskaidrošu, kāpēc. Ja nagu griešanas laikā kāda iemesla dēļ nogriezīsiet lieko, 4-5 dienu laikā viss noteikti pazudīs bez pēdām, un pat  iekaisumu šo dienu laikā varēs izārstēt un novērst klibošanu.  Izstādes parasti norisinās sestdien vai svētdien, tāpēc ja mēs braucam uz izstādi, apgriežam nagus ne vēlāk par otrdienu pirms izstādes.

Anna Aleksejeva, pēc žurnāla “Kinodroms” materiāliem 


Atpakaļ