banner

Raksti

Ja tev ir suns – tu esi laimīgs! Jēgpilna karantīna kopā ar suni

17.04.2020

Dzīvei ir raksturīgas pārmaiņas. Un, kas, to būtu domājis, taču arī mūsu ierastā ikdiena kopš neilga laika apgriezās burtiski, kājām gaisā. Aizliegumi, ierobežojumi... protams, tas nav ierasti, ir grūti. Bet! Tieši suņu saimnieki šoreiz var priecāties. Pirmkārt, pat visstingrākās karantīnas laikā, piemēram, Itālijā, viena no nedaudzajām iespējām pamest savu mājasvietu bija, suņa izvešana pastaigā. Ar suni tagad var doties garākās un aktīvākās pastaigās. Otrkārt, suņa klātbūtne labvēlīgi ietekmē garīgo veselību un spēj pasargāt kaut vai no depresijas. Treškārt, pateicoties sunim, šajā laikā var iemācīties dažādām jaunām darbībām.

 

1. Dodamies pastaigās!

Ja agrāk jums nebija pietiekami daudz laika (ja tās nebija atrunas) pastaigām ar suni, šobrīd tas noteikti parādījās. Izmantojiet to kopīgām, garākām pastaigām. Kā atzīst kinologi, nav nozīmes, vai jums ir čivava, vai labradors-retrīvers, jebkurā gadījumā, tas ir dzīvnieks, suns. Viņa dzīvesjēga ir kustība. Un viņam ir jākustās jo vairāk, jo labāk. Ja nav kādi medicīniska rakstura ierobežojumi. Brauciet vai ejiet tālāk, izziniet vietējo apkārtni, izstaigājiet ieliņas, mežus, pļavas.

 

2. Izmantojam visas dabas iespējas!

Lai pastaigas padarītu interesantas, motivējošas un jēgpilnas arī saimniekam, mēģinam ieskatīties dabā, tuvākajā apkārtnē. Varat spēlēt ar suni paslēpes, izdomāt šķēršļu joslu no koku zariem, baļķiem, katru reizi mainot to, paaugstinot latiņu. Varat mest sunim koku, čiekuru, lai viņš to nes atpakaļ, un paralēli mācīt komandu “Blakus!”, “Sēdi!”, “Dod!”, u.c. To spēj arī maza auguma sunīši. Ja braucat vai ejat uz mežu, pie jūras, izmantojiet pakalniņus, kāpas, skriešanai augšā-lejā. Jūs trenēsiet gan suņa, gan savu muskulatūru, īpaši kājas. Darbojoties dabā, nav iespējams pārcensties, viss noteikti nāks par labu gan abu veselībai, gan garastāvoklim. Būtiski, dodoties garākās pastaigās, paņemt līdzi ūdeni sev, un savam četrkājainajam biedram.

 

3.  Kustamies aktīvi!

Jebkuru pastaigu kopā ar suni var pārvērst sportiskā pasākumā. Jūs varat neaprobežoties ar jautrām rotaļām pie dabas krūts, bet uzstādīt nopietnākus mērķus. Piemēram, sākt skriet kopā ar suni,  un iepazīt vai apgūt tādu suņu sporta veidu kā kanikrosu. Vai vienkārši paskriet kādu pastaigas brīdi kopā, turot suni sev blakus pietiekami īsā pavadā. Kādam tas var būt īstais laiks mācīt suni skriet blakus divritenim. Internetā ir pieejamas vairākas pamācības, kā to darīt pareizi. Ja sunim, vai arī saimniekam ir liekais svars, pietiekami aktīvi, bet, galvenais – pareizi kustoties, ir visas iespējas to samazināt. Taču, tas jādara kompleksi, piemēram, pārdomājot arī savu un mīluļa ēdienkarti.

 

4. Izvērtējam ēdienkarti!

Turpinot par svara samazināšanu, iespējams, beidzot ir īstais brīdis novērtēt ne tikai savu dzīvesveidu, bet arī sava mīluļa paradumus. Kā jau tika minēts augstāk, viens no veselīga dzīvsveida faktoriem ir kustība. Taču būtiska ir arī ēdienkarte. Vispareizāk kaut ko mainīt būtu pēc ārsta vizītes un analīžu nodošanas, taču, arī bez tām mēs varam papildināt savu ēdienkarti ar dārzeņiem, augļiem, ieturēt biežākas ēdienreizes, ēst bez steigas un iztikt bez pārmērīgas kafijas un cukura lietošanas, aizvietojot to ar parasto ūdeni. Suņa svaru var novērtēt vizuāli. Ja viņš neliekas pārmērīgi apaļš, kustības viņam nesagādā problēmas,  viņam nav apgrūtināta elpošana, tad visticamāk, ar dzīvnieka fizisko formu viss ir kārtībā. Taču, ja tas tā tomēr nav, var piedāvāt dzīvniekam atviegloto barību. Var pievienot suņa ēdienkartei vitamīnus un minerālvielas, kas ir ļoti daudzveidīgi. Tas var būt kaļķis, glukozamīns, omega-taukskābes, arī dabīgais ūdenszāļu ekstrakts, piemēram, pigmentācijas pastiprināšanai. Kādam šis laiks var būt kā motivācija mainīt dzīvnieka ēdienkarti kardinālāk, piemēram, sākot barot to ar svaigu gaļu un tās subpoduktiem, svaigiem dārzeņiem.

 

5. Šķirojam un papildinam rotaļļietu kasti!

Ir laiks pievērst uzmanību arī mīluļa mantiņām. Cik sen jūs esat to darījuši? Var padarīt suņa ikdienu atraktīvāku ar mantu kastes ieviešanu vien. Derēs arī kartona, apavu, vai cita veida kaste, kurā salikt pa visu māju izmētātās rotaļlietas. Gan māja būs sakoptāka, gan sunim būs papildus aktivitāte  - lai paņemtu sev tīkamo mantiņu, tās būs jāšķiro. Saimnieks beidzot ieraudzīs, kuras mantiņas dzīvnieku piesaista, patīk, bet no kurām var atbrīvoties. Taču, novērojot dzīvnieka interesi, var saprast, piemēram, vai sunim patīk dažādas bumbiņas, va arī mantiņas ar sinteponu, gumijas pīkstuļi, virvju kanāti, utt. Atrdoties mājās, var iztīrīt arī savu skapi, un no savām drēbēm uzšūt, vai arī savādāk izveidot jaunas rotaļlietas. Piemēram – saplēšot vecu t-kreklu, no auduma var izveidot bizīti rotaļām ar suni. Kā arī uzšūt mīkstu spilventiņu, kas aizstās kādu saplēstu lāci. Arī šeit nāks palīgā internets ar visiem neierobežotiem resursiem un viegli izpildāmām idejām.

 

6. Pucējamies!

Kaut gan bieža suņa mazgāšana (izņemot dažādas šķirnes un arī specifiskas spalvas struktūras suņus) nav ieteicama, šobrīd būtu piemērots laiks dzīvnieka sapucēšanai. Ja tas vēl netika darīts, suni var un vajag izķemmēt, iztīrīt kažoku, izsukāt veco, savēlušos spalvu, pēc tam izmazgāt un kārtīgi izžāvēt. Protams, ir jāapgriež nagi, jāiztīra zobi. Arī dzīvniekam jāizskatās un jājūtas labi! Laimīgs suns  - laimīgs saimnieks!

Anna Čeiča-Sultane


Atpakaļ