banner

Raksti

Kaķa krāsa un raksturs

08.08.2017

Cilvēku stereotipiem dažreiz nav robežu. Vairāki no tiem joprojām saistās ar dzīvnieku pasauli. Iespējams dēļ tā, ka daudz kas nav izpētīts un zinātniski pierādīts. Izplatīti stereotipi ir par kaķiem. Un konkrēti – par to kažoka krāsu. Visizplatītākais no tiem ir par melno kaķi. Nu mēģināsim izprast, vai kažoka krāsojums tik tiešām ietekmē dzīvnieka raksturu?

 

Izrādās, par šo jautājumu interesējās vairāki pētnieki. Piemēram, ASV, Kalifornijas universitātes zinātnieki veica pētījumu, lai uzzinātu kaķu krāsas un rakstura saistību. Izrādījās, ka vislielāko simpātiju izpelnījās rudas krāsas minkāni, savukārt par visnoslēgtākiem pētījuma dalībnieki atzina baltas krāsas un bruņurupuču krāsas kaķus. Rudus un divkrāsu minčus cilvēki raksturoja kā mīļus, patīkamus kompanjonus, baltos, trīskrāsu, melnos kaķus – kā kautrīgus, slinkus un pārāk mierīgus. Tika, protams, arī tumša kažociņa īpašniekiem. Īpaši melniem kaķiem. Ja pētījumam piesaista arī statistiku, tad nepatika pret šādiem kaķiem izpaužas lielos ciparos. Tā, ASV mitinās aptuveni 100 miljoni kaķu. Apmēram 1 miljons katru gadu nonāk patversmēs. Un vairāk nekā puse no tā ir tumšas krāsas minkāni. Ir pierādīts, ka šos kaķus arī visbiežāk iemidzina. Jo tos kā mājas mīluļus izvēlas ļoti retos gadījumos. Diemžēl, šādās situācijās cilvēki tik tiešām paļaujas uz stereotipiem. Tai skaitā, uz reklāmu un mediju uzspiestu skaista, mīļa kaķa tēlu. Bieži pelēku ar dzintarkrāsas acīm, tautās sauktu par Viskasa kaķi, kā arī nereti – rudu minču parādīšanos uz ekrāna. Turpretī, ļaunums joprojām tiek asociēts ar melniem, tumšiem kaķiem.

Tālāk par amerikāņu pētniekiem tika viņu britu kolēģi. Viņi veica padziļinātu pētījumu starp kaķu audzētājiem, īpašniekiem un veterinārārstiem. Aptuveni puse no pētījuma dalībniekiem atzina, ka kaķa kažoka krāsa ietekmē tā raksturu tāpat, kā cilvēka matu krāsa ietekmē tā uzvedību. Lielākā daļa aptaujāto uzskata, ka vairāk par krāsu kaķu uzvedību ietekmē cilvēka attieksme, dzīves apstākļi. Vēl daļa uzskata, ka kaķa raksturs ir mainīgs un neparedzams, tāpēc pēc kažoka krāsas to raksturot nedrīkst.

Interesanti, taču britu pētījuma rezultāti atšķirās no ASV pētījuma. Britu kaķu īpašnieki atzinuši par visjaukākajiem vienkrāsainos minčus: baltos, un pelēkos. Tiem seko divkrāsainie, svītrainie krāsojumi (tebi), kā arī rudā krāsa. Taču vismazākās simpātījas joprojām pieder melniem un tīģerkrāsas kaķiem, kā arī zilas krāsas minkāniem.

Audzētāji un veterinārārsti, turpretī, izteica savādāku viedokli. Tie uzskata, ka kaķa raksturs tik tiešām var būt saistīts ar kažoka krāsu, dažādu faktoru dēļ. Piemēram, dēļ iedzimta kurluma, un citām ģenētiskām īpatnībām. Jārēķinās arī ar to faktoru, ka trīskrāsainas var būt vienīgi kaķenes.

Šie kaķu pasaules cienītāji un entuziasti apgalvo, ka vislabākais raksturs ir melnas krāsas, melnas ar baltu krāsas un pelēkas svītrainas krāsas kaķiem. Tie esot sabiedriski, mīļi un rotaļīgi.

Labs raksturs esot arī sudrabotiem un pelēkiem vai ziliem kaķiem. Viņi ir draudzīgi, atsaucīgi, mīļi.

Rudie kaķi tik tiešām esot izaicinoši savā uzvedībā, draiskulīgi un arī ļaunatminīgi. Tiem ir laba atmiņa un nepacietīgs, kaprīzs raksturs.

Runājot par ģenētiku, īpaši var izcelt trīskrāsu, jeb bruņurupuču krāsas kaķenes. Tieši tā: šāda krāsa pastāv tikai starp daiļā kaķu dzimuma pārstāvēm. Gan šo kaķeņu īpašnieki, gan veterinārārsti ir vienisprātis. Puse uzskata, ka tās ir nesavaldīgas, var būt agresīvas un ir ļoti prasīgas. Un otra puse mēdz apgalvot pretējo: ka trīskrāsainās ūsainās būtnes ir ļoti paklausīgas, mīļas un uzticīgas.

Kolorpointa krāsas kaķi ir ļoti draudzīgi, aktīvi, ziņkārīgi. Iespējams, tas saistās ar to piederību šķirnei. Kā zināms, šāds kažoks ir Siāmas kaķiem, arī citām šķirnēm, kuras kādreiz krustoja ar siāmiešiem.

 

Un, visbeidzot – baltas krāsas kaķi. Tie izpelnās gan uzslavu, gan kritiku. Un bieži vien problēma slēpjas kaķa ģenētikā. Lieta ir tāda, ka tieši baltas krāsas kaķi, īpaši ar zilām acīm, kopš dzimšanas ir kurli vai vājdzirdīgi. Tāpēc, izauguši, tie var būt kautrīgi, ne visai komunikabli, un viegli aizvainojami.

Cerams, ka zinot šādus pētījumus, un kaķu krāsas saistību ar to raksturu, kā arī zinātnieku paskaidrojumiem, stereotipu cilvēku  starpā kļūs mazāk. Aizmirsīsim par ļaunajiem melniem kaķiem un baltiem pūkaiņiem “enģeļiem”. Bieži vien tie ir masu mediju triki, kas neatbilst patiesībai. Izvēloties dzīvnieku, jums skaidri jāzina, ka tieši šo šķirni vai dzīvnieku jūs vēlaties. Ja jūs izvēlaties kaķi patversmē, krāsa nevar būt noteicošais faktors. Skatieties plašāk: kā kaķis uzvedas, kā komunicē ar jums, ar citiem sugas brāļiem. Un tikai tad jūs izvēlēsieties Savu četrkājaino draugu!

 

KAĶA KAŽOKA KRĀSA UN RAKSTURS

BALTA KAUTRĪGS
ZILA DRAUDZĪGS
MELNA  KOMUNIKABLS
RUDA DRAISKS
KOLORPOINTA DRAUDZĪGS
TRĪSKRĀSU MĪĻŠ/NEATKARĪGS
DIVKRĀSU, SVĪTRAINA KOMUNIKABLS

Anna Čeiča-Sultane

 


Atpakaļ