banner

Raksti

Kaķis vai kaķene?

24.07.2017

Katram savs. Tas attiecas arī uz dzīvnieka izvēli. Piemēram, ja runa ir par to, kam dot priekšroku – runcim vai kaķu meitenei? Ir tie, kuriem labāk patīk runču nosvērtais, dažreiz slinkais dzīvesveids, un tie, kam tīk kaķenes saimnieciskums, aktivitāte un vēlme kontrolēt visu apkārt.  Taču tās nebūt nav visas atšķirības. Izvēloties kaķa dzimumu, ir jāņem vērā arī citi svarīgi faktori.

 

Viennozīmīgas atbildes nav

Runā, ka vislabāk izvēlēties pretēja dzimuma dzīvnieku. Sievietei labāk derēs runcis, bet vīrietim labāk iegādāties kaķeni. To var izskaidrot ar dzīvnieku pieķeršanos pretējam dzimumam. Tik tiešam, maigākas attiecības kaķenei būs pat ar visbargāko saimnieku, savukārt ar saimnieci tā uzvedīsies drīzāk kā draudzene, vai māsa. Tādas mīlestības izpausmes kādas tā gatava veltīt vīrietim, saimniecei nesagaidīt. Arī runča uzvedībā ar dažāda dzimuma saimniekiem būs manāma atšķirība. Tas sargās un no sirds mīlēs saimnieci, bet saimnieku uztvers drīzāk kā konkurentu, būs greizsirdīgs un centīsies no tā izvairīties.

Ko darīt, ja ģimenē ir abi ģimenes locekļi, kā arī bērni? Precīzas atbildes šajā jautājumā nav un nevar būt. Attiecību nianses ir smalka lieta, un var izpausties dzīvē pavisam savādāk. Nekur nav teikts vai pierādīts, ka runcis neiemīlēs visu ģimeni, vai arī kaķene ignorēs sievieti un viņas bērnus, ja par savu acuraugu uzskatīs vīrieti ģimenē. Viennozīmīgi var apgalvot tikai to, ka ģimenei pašai ir jāizlemj par labu konkrētam dzimumam, un jārēķinās ar dzīvnieka raksturu un uzvedības īpatnībām. Tad komunikācija starp visiem ģimenes locekļiem (arī četrkājaino) būs pilnvērtīga. Ir skaidri jāsaprot arī tas, ka bezšķirnes dzīvniekus, vai arī tos, ar kuriem nav plānots iet izstādēs un iegūt pēcnācējus,  ir ļoti ieteicams sterilizēt vai kastrēt. Lai nemocītu viņus un arī sevi.

 

Dzimumu atšķirības

Paradoksāli, bet kaķenes ir aktīvākas, nepacietīgākas, un ziņkārīgākas par pretēja dzimuma pārstāvjiem. Tās noteikti gribēs būt lietas kursā par apkārt notiekošo, un glāstiem ļausies pēc pašu vēlmēm. Bet, jūs to nemaz nemanīsiet! Kā jau īstenas sievietes, kaķenes prot lieliski izmantot saimnieka garastāvokli savos nolūkos. Īpaši veiksmīgi kaķenes prot panākt vīriešu uzmanību. Tās maigās murrāšanas un eleganto kustību priekšā kūst pat vissūrākās sirdis. Un atteikt mazajai viltniecei būs pagrūti. Bet kā satiek kaķenes un to saimnieces? Ja ir saimnieks, kaķenes var būt greizsirdīgas, vai arī, vairāk mīlestības dāvāt vīrietim. Ar sievieti tā būs labākā draudzene, palīgs virtuves un citos darbos, kā arī aukle, kas pieskatīs mazos un ļaus tiem ar sevi rotaļāties. Taču, kā zināms, kaķis vienalga staigās, kur pats vēlēsies. Tāpēc kaķi kā aukli, pat salīdzinot ar suni, iztēloties un pielīdzināt nav iespējams. 

 Runči uz kaķeņu viltībām vienkārši nav spējīgi. Kaķis savās vēlmēs būs, pretēji, tiešāks un uzstājīgāks, tas nestaigās apkārt, kaut ko gribēdams. Tāpēc, tam panākt savu ir grūtāk, nekā kaķenei. Runči ir neatkarīgāki, bet tajā pat laikā, maigāki un mīļāki jūtu izpausmē. Tie ilgāk sēdēs klēpī un ļaus sevi glāstīt. Tie arī vairāk guļ. Tā teikt, krāj spēkus pirms došanās kara laukā. Un nav svarīgi, ka kara lauks ir tepat uz palodzes, kur lidinās mušas vai otrā loga pusē pastaigājas sveši kaķi. Jūsu uzticīgais aizstāvis ilgi vārtās tieši tāpēc, lai pēkšņi atvairītu uzbrucēja  negaidīto gājienu. Tiek uzskatīts, ka attiecībās ar bērniem tieši runči ir vairāk pacietīgi un iejūtīgi, nekā kaķenes. Tas tiek argumentēts ar to, ka nebrīvē lielo kaķu ģimenēs mātes medī, un līdz ar to, kad ir nogurušas, tēvs uzņemas rūpes par pēcnācējiem.

Kaķis un kaķene atšķiras ne tikai rakstura un uzvedības ziņā. Tiem ir izteiktas dzimuma atšķirības. Runči parasti ir masīvāki, ar izteiksmīgāku skatienu, lielāka izmēra, ar kuplāku, bagātāku apmatojumu. Piemēram, izteiktākām “krēpēm”, “biksēm” un asti. Jāpiebilst, ka runčiem ar garu spalvu mēdz būt taukaināka aste, kas saistīts ar hormoniem.

Kaķenes, protams, ir smalkākas uzbūves, mazākas. Tās ir elegantas. Graciozas, ne tik kuplu un krāšņu kažoku. Kaķenēm, atšķirībā no runčiem ir unikāls kažoka krāsojums,  kas nav nekāds retums starp daiļā dzimuma ūsaino pārstāvēm. Proti, trīskrāsu vai bruņurupuča krāsojums dažādos toņos. Parasti – melns, ruds ar baltu. Runču starpā šāds krāsojums var būt dažiem uz pat miljonu runču!

 

Pie dabas krūts

Bet, atgriežoties pie uzvedības atšķirībām, noskaidrosim, kā mēdz uzvesties šie skaistie dzīvnieki savvaļā, vai arī dzīvojot ielās. Runčiem ir savas teritorijas, kuras tie var paplašināt vienīgā ceļā – iekarojot cīņā ar svešu teritoriju īpašnieku. Šādas attiecību skaidrošanas ir parasta lieta kaķu sabiedrībā. Kaut gan, jāsaka, ka vairāki runči spēj sadzīvot ļoti miermīlīgi, ja tiem nav iemesls karot savā starpā, vai arī tie pieder vienai saimei. Runča teritorijā, kas var būt paliela, dzīvo daudzas kaķenes, arī pēcnācēji. Tos runcis regulāri apstaigā, pieskata un rūpējas par drošību. Ēdienu gan tas nesagādā. Šī funkcija ir mātes ziņā. Runča galvenais uzdevums ir rūpēties par drošību un neļaut svešiniekiem iebrukt viņa zemēs. Sveši runči, iekarojot citu teritoriju, spēj iznīcināt visus tur mītošos kaķēnus, lai tādā veidā tiktu vaļā no ienaidnieka pēcnācējiem.

Kaķenes dzīvesveids ir savādāks. Tā rūpējas par pēcnācēju nākšanu pasaulē, tādēļ meklēšanās laikā ir gana skaļa un ļoti uzstājīga, pat ja blakus nav līgavaiņu. Kaķene tik tiešām ir spējīga dzemdēt vairākas reizes gadā, tādēļ, mājas apstākļos, lai neprovocētu dzīvnieka mātes instinkta uzliesmojumus, kaķenes būtu jāsterilizē. Protams, ja tās nav iesaistītas ciltsdarbā un ir ārkārtīgi vērtīgas kā šķirnes eksemplāri.

Kaķenes galvenie uzdevumi bija un ir pēcnācēju radīšana, audzināšana, medīšana. Tā parasti uzvedas pretēji runcim: ir aktīvāka, taču mēdz izvairīties no konfliktiem, attiecību skaidrošanu. Viņai taču ir jābaro mazuļi un tāpēc jāpārnāk no pastaigām un medībām dzīvai un veselai.  Arī vēsturiski, tieši kaķenes nāca pie cilvēka un mitinājās, dzemdēja kaķēnus šķūņos, klētī. Kur bija drošāki apstākļi un vairāk barības. Tieši šī iemesla dēļ kaķi sāka ķert grauzējus cilvēka mitināšanās vietās. Lai saglabātu savu populāciju un atrastos nosacītā drošībā, salīdzinot pat ar mežu. 

Anna Čeiča-Sultane


Atpakaļ