banner

Raksti

Melnais kaķis

27.10.2017

27. oktobrī pasaulē svin kādus svētkus, kas šķiet interesanti arī mums. Proti, -  melnā kaķa dienu. Tiešām, šīs krāsas minkāni izpelnās visvairāk uzmanības. Par melniem kaķiem klīst leģendas un nostāsti, kā arī ticējumi, kuri nenāk par labu šīs krāsas ūsainajiem pārstāvjiem. Atzīstaties: kurš gan nespļauj pāri kreisajam plecam, ja pāri ceļam paskrien melnais kaķis?

 

Mīti un ticējumi

Pasaulē melnās krāsas kaķu ir pietiekami daudz. Šo krāsu var sastapt ne tikai dažādiem šķirnes kaķiem, bet arī bieži starp parastiem ielas un mājas minkāniem. Zinātnieki ir pētījuši rakstura un apmatojuma krāsas mijsakarību, un apgalvo, ka melnajiem raksturs ir pretējs kažoka krāsai. Tie ir mīļi, iejūtīgi, draudzīgi dzīvnieki. Bet neskatoties uz šīm atzinām, cilvēki neuzticas melnai krāsai. Tādēļ ASV statistika liecina, ka tieši melnās krāsas kaķi visbiežāk nonāk patversmēs un viesojas tur ļoti ilgi. Kas tik biedējošs ir šajos kaķos?

Melnā krāsa kopš seniem laikiem daudziem sasitās ar maģiju, ļaunumu un tumsu. Šo pārliecību atbalsta arī saziņas līdzekļi, uzsverot šo krāsu reklāmās, TV raidījumos, utt. Melno kaķi joprojām izmanto kā ļaunuma simbolu. Bet saknes šim mītam meklējamas tālajos Viduslaikos. Tolaik par ļauniem un bīstamiem gan uzskatīja ne tikai melnīšus, bet arī sievietes. Tās kopā ar četrkājainajiem dedzināja sārtā, slīcināja, būtu tik mazākais iegansts. Sievieti varēja apsūdzēt par raganu pat tad, ja tās matu krāsa atšķiras. Piemēram, mati ir rudi vai melni. Kā tagad, arī tolaik vientuļas sievietes turēja kaķus, un tas kalpoja inkvizitoriem par zīmi: kaķi var dzīvot tikai un vienīgi ar raganām! Savukārt, melnos kaķus uzskatīja par sātana iemiesojumu uz zemes, raganu palīgiem, un, visbeidzot – pašām raganām, kuras prot pārvērsties par melnajiem kaķiem un naktīs lidot ar slotu.

Melna kažoka īpašniekiem neveicās arī citos laikos. Tā, senatnē druīdi ticēja, ka melnas krāsas minči iepriekšējā dzīvē bija ļauni, nežēlīgi cilvēki, kuri pārvērtās par kaķiem, lai izpirktu savus grēkus.

Skandināvu mitoloģijā melnais kaķis tiek uzskatīts par mirušo dvēseļu pārcēlāju aizsaulē.

Vācijā no melnajiem kaķiem baidījās dēļ mīta, ka tas, uzlecot virsū slimnieka gultai nes nāvi.

Šis mīts joprprojām dzīvo mūsu zemapziņā, un ja mēs sastopam melno kaķi uz ielas, vai vēl sliktak – nabags paskrien mūsu priekšā pāri ceļam, mēs spļaujam pāri plecam, atskatamies, it kā raganas meklējumos.

Atceramies, ka tomēr mītu un leģendu laiki ir beigušies. Daudzas nesaprotamas parādības sen ir atklātas, un no veciem ticējumiem, īpaši tiem, kas saistīti ar Viduslaikiem ir jāšķiras. Pirmkārt, sen jau ir atklāti inkvizīcijas un naida pret sievietēm iemesli, otrkārt, mēs dzīvojam gaismas un elektrības laikmetā, un baidīties no “tumsas spēkiem” nebūtu gudri. Turklāt mūsu dēļ cieš dzīvnieki.

Ar melnajiem kaķiem ir saistīti arī pozitīvi ticējumi. Tā, melnais kaķis uz kuģa klaja skaitās par veiksmes simbolu. Tāda pat nozīme tam ir bijusi Anglijā 19. gadsimtā. Turpat melnais kaķis, kas pārskrējis pāri ceļam tiek uzskatīts par... veiksmes nesēju! Varbūt, vajadzētu pārņemt angļu ticējumus un likt beidzot melnos kaķus mierā?

 

Rīgas melnais kaķis

Latvijas galvaspilsētas Rīgas iedzīvotāji labi zina, ka pilsētas sirdī – Vecrīgā, uz kāda nama mitinās Melnais kaķis. Tas ir slavens tūrisma objekts, kuru labprāt iet vērot un iemūžināt foto visi mūsu galvaspilsētas viesi.

Tā saucamais Kaķu nams, tika uzcelts 1909. gadā. Tas tiek uzskatīts par vienu no pirmajiem jūgendstilā būvētiem arhitektūras pieminekļiem. Namu projektēja Frīdrihs Šefels un Heinrihs Šēls. Taču tagad slavenā māja piederēja turīgam tirgotājam. Viņš bija aizvainojies, ka to nepieņēma Lielajā  Ģildē un nolēmis ekstravaganti atriebties. Uz sava nama jumta tas palūdzis izveidot melna kaķa figūru, kura ķermeņa aizmugurējā daļa būtu pagriezta pret Lielo ģildi. Tādējādi tirgotājs pauda savu attieksmi pret tirgotāju apvienību.

Tā nu šis neparastais arhitekrūras piemineklis kļuvis par vienu no populārākajiem apskates objektiem  Vecrīgā.

 

Bombejas kaķis

Neskatoties uz masveida stereotipisku domāšanu attreicībā pret melniem kaķiem, ir cilvēki, kas burtiski pielūdz šīs krāsas minčus. Ir gadījums kaķu šķirņu tapšanas vēsturē, kad kāda kaķu audzētāja nolēma audzēt tikai un vienīgi melnas krāsas kaķus ar spilgtām oranžām acīm. Mērķi izveidot miniatūru pantēru  nolēma sasniegt amerikāniete Nikija Hornere. Šīs šķirnes nosaukums ir Bombejas kaķis, kaut gan ar Indiju tam nav nekāda sakara. Ja nu vienīgi ar slaveno R.Kiplinga varoni Maugli, kas draudzējās ar noslēpumaino skaistuli  - melno panteru Bagiru. Mazā pantera kaķa izskatā tika izveidota ASV Kentuki štatā, pagājušā gadsimta 50. gados.

Nikija Hornere sava mērķa realizēšanai sakrustoja burmas kaķus ar melnas krāsas Amerikas īsspalvassinajiem kaķiem. Selekcijas darbs ilga vairāk kā 20 gadus, bet bija tā vērts. Pateicoties amerikāņu audzētājas centieniem, pasaule pazīst ārkārtīgi graciozu, ar melnu satīna kažoku un dzintarkrāsas acīm apveltītu kaķu šķirni. Škirne oficiāli tika atzīta 1958. gadā, tolaik to atzina arī par Sapņu kaķi.

Šobrīd šķirne Bombejas kaķis ir atzīta visās vadošajās ASV un pasaules felinoloģiskajās organizācijās, bet pasaulē tiek uzskatīta par retu. 

Anna Čeiča-Sultane


Atpakaļ