banner

Raksti

Mīti un patiesība par kaķiem

03.07.2017

Kaķis ir viens no skaistākajiem un noslēpumainākajiem dzīvniekiem uz planētas. Tas ir graciozs, lepns un neatkarīgs dzīvnieks. Šķiet, ka visai pasaulei ir jāgrozās ap viņa personību. Taču, mūsdienās tas ir ļoti populārs mājdzīvnieks ar patīkamu mīļu raksturu, mītiem un leģendām bagātu  pagātni, un, joprojām tagadni. Bet, vai viss ir tā, kā tautās runā?

 

Kaķim ir 9 dzīvības. Protams, tā ir tikai metafora. Taču pateikt, ka tās ir pilnīgas muļķības, nevar. Piemēram, atceramies, kā krīt kaķi. Retos gadījumos, krītot no liela augstuma tie iegūst traumas, ļoti reti – iet bojā. Šāda neparasta prasme pielāgoties dzīvei dažādos apstākļos un izdzīvot tiešām ir raksturīga šiem dzīvniekiem. Un tieši ar to ir saistīts apgalvojums “Kaķim ir 9 dzīvības”. No kurienes tas cēlies, precīzas atbildes nav. Protams, tas saistīts ar izdzīvošanas spējām. Iespējams, arī ar mūsu senču ticību tam, ka minkāns, īpaši melns, ir raganu sabiedrotais. Un, pēc seniem ticējumiem, ragana spēja pārvērsties par kaķi 9 reizes savas dzīves garumā. Arī ciparam 9 ir maģiska nozīme kopš seniem laikiem. Deviņas valstības bija Atlantīdā, Svētā Gara simbols ir deviņu staru zvaigzne, utt. Uzskatīts par noslēpumainu dzīvnieku, arī kaķis, iespējams tika apveltīts ar ticējumiem un fatālo ciparu 9.

 

Kaķis vienmēr krīt uz 4 ķepām. Tas ir zinātniski pierādīts fakts. Un nav saistīts ar ticējumiem vai maģiju. Viss ir vienkāršāk. Kaķim ir lielisks vestibulārais aparāts, trenēts gadsimtu laikā. Šī dzīvnieka tapšanas vēstures gaitā tas tika aktīvi trenēts, lai kaķi varētu izdzīvot sūrajā dabā. Nav jau nekāds atklājums, ka murrātājiem tīk kāpelēt pa kokiem un mitināties augstumā. Protams, bez kritieniem neiztikt. Bet, krītot no augstuma, kaķis iemācījās perfekti pārvaldīt ķermeni. Izrādās, kaķis spēj mainīt ķermeņa orientāciju telpā. Krītošs kaķis ir saistīts ar Janga-Millsa laukumu teoriju, kas ir visai nopietni. Sanāk, mūsu mīlulis ir tik gudrs, ka zaudējot līdzsvaru nekavējoties izmanto matemātikas, fizikas zinātnes. Krītienā mainot ķermeņa pozīciju un pārnesot smaguma centru, kaķis tiešām krīt uz savām četrām. Pierādīts: jo lielāks augstums, jo mazāks kaķa risks iegūt smagas traumas vai iet bojā. Krītot no liela augstuma, kaķim ir laiks pareizi sagrupēties, lai novērstu traumatismu. 

 

Kaķis labāk redz tumsā. Daudzi kaķu īpašnieki, visdrīzāk pamanīja šo unikālo īpašību. Tiešām, kaķa redze ir īpatnēja. Kaķa acis ir līdz pat 7 reizēm jutīgākas par cilvēka redzes orgānu. Tas nepanes spilgtus saules starus, bet naktī skaidri redz. Zinātnieki uzskata, ka šis fakts ir saistīts ar nepieciešamību medīt tumšajā diennakts laikā. Neskatoties uz to, ka minkāni slēpjas no tiešiem saules stariem, viņi lieliski redz arī gaišajā diennnakts laikā. Savukārt, arī naktī to redze ir laba. Kaķa acs radzene spēj paplašināt acs zīlīti, līdz ar to palielinot apgaismojuma intensitāti acīs līdz 50 reizēm. Šāda spilgtuma palielināšana sanāk pateicoties dzeltenas krāsas apvalkam, kas pilda spoguļa funkciju, virzošu gaismu uz acs tīkleni.

 

Kaķi ir neatkarīgi. Tiešām, šis dzīvnieks var būt atturīgs attiecībā pret cilvēkiem un grūtāk pieradināms, nekā, piemēram, suns. Visticamāk, tas ir saistīs ar domesticēšanu. Joprojām nav noskaidrots, vai kaķi pieradināja cilvēks, vai arī pats dzīvnieks atnācis pie cilvēka labākas dzīves meklējumos. Jebkurā gadījumā, tas noticis vēlāk, neka suņa pieradināšana. Tādēļ kaķa medību instinkti ir spēcīgāk izteikti, tas ir mazāk atkarīgs no cilvēka. Un  var uzvesties diezgan augstprātīgi.

 

Kaķi nevar sadzīvot ar suņiem. Zinātnieki uzskata, ka saspringtu attiecību pamatā ir dažādi faktori. Pirmkārt, kādreiz pastāvēja tikai liela izmēra kaķveidīgie (lauvas, tīģeri), kuri pret suņu dzimtu izturējās diezgan naidīgi. Otrkārt, kaķa un suņa dzīves uztvere un emociju izpausme ir pretēja. Suns ir orientēts uz komunikāciju, bet kaķis, otrādi, ir rezervēts, mēdz vērot notiekošo no malas, nekominicējot. Luncinot asti, suns izsaka draudzību, bet kaķis – draudus, bailes. Pētnieki domā, ka dzīvnieki, iespējams, jauc šos signālus, uztverot atbilstoši savai dzimtai. Tādēļ arī naidojas. Bet tas nenozīmē, ka šie dzīvnieki nevar sadzīvot. Var pat draudzēties. Viss ir cilvēka rokās.

 

Melns kaķis ir nelaimes simbols. Kurš gan nav spļāvis trīs reizes pāri kreisajam plecam, ja pāri ceļam pārskrēja melns kaķis? Šim ticējumam ir senas saknes. Vēl pirms Viduslaikiem cilvēki ticēja, ka raganas spēj iemiesoties melnā kaķi un vērot apkārtējos arī dienas laikā. Viduslaikos šī iemesla dēļ nabaga dzīvniekus nogalināja un dedzināja, līdz ar to nevis novēršot nelaimes, bet palielinot žurku populāciju un veicinot mēra epidēmijas uzliesmojumu. Taču ne visur melnais kaķis bija nelaimes simbols. Lielbritānijā un Skotijā tas ir veiksmes simbols. Arī jūrnieki tic tam, ka melnais kaķis uz kuģa klaja nes veiksmi. Taču, neskatoties uz to, ka nekādu pierādījumu kas saistīti ar kaķa krāsu un pārdabiskām spējām nepastāv, to retāk par citiem adoptē patversmēs un iegādājas pēc sludinājumiem, secina amerikāņu pētnieki.

 

Kaķi var ārstēt. Zinātnieki ir nākuši pie atklājuma, ka šis dzīvnieks spēj izārstēt pats sevi un arī apkārtējos. Tiek lēsts, ka gadsimtiem ilgi, evolūcijas laikā, kaķis, tomēr ir kritis ne vienmēr pareizi, līdz ar to, traumatisms bijis diezgan liels. Tādēļ kaķa organisms ir pielāgojies šim apstāklim un iemācījies pats sevi ārstēt. Un, cik dīvaini tas nebūtu, ar murrāšanu. Tā ir noteiktu vibrāciju savienojums, ar konkrētu intensitāti un biežumu. Un kaķa dziesmiņai tiešām ir terapeitiska iedarbība gan uz pašu minkānu, gan apkārtējiem. Tomēr, kā kaķis murrā joprojām ir zinātnisks noslēpums. Tāds, lūk, neparasts dzīvnieks!

Anna Čeiča-Sultane 


Atpakaļ