banner

Raksti

Odrijas Hepbernas šarms un elegance

08.05.2017

Katrs no mums sapņoja vai vēl sapņo atrast “savu” šķirni. Pirms pāris gadiem Elizabete Vītola satika šādu suni – sprogaino retrīveru. Šis suns kļuva par saimnieces labāko draugu, pavadoni garajās pastaigās un aizraujošos ceļojumos. Turklāt, Odrija ir patiesa šova zvaigzne! Īstens universālis!  

Azartisks suns

Es uzskatu, ka azartisku noskaņojumu un pašizpausmi nevar panākt ar pastāvīgām nodarbībām. Vai nu suns ir azartisks, vai nu nē.

Kā parādījās ideja par tik retas šķirnes  - sprogainā retrīvera, iegādi?

Piedaloties daudzās izstādēs, gan kā hendleram, gan kā ringa sekretāram, es redzu daudzu šķirņu milzīgu skaitu. Tā, vienā no specializētajām retrīveru izstādēm Rīgā pirms dažiem gadiem, es pievērsu uzmanību sprogainam retrīveram, kurš gatavojās iet ringā, kur es strādāju. Tikko es viņu ieraudzīju, sapratu, ka tāpat vien tas man nebeigsies. Pēc izstādes es pienācu, pakomunicēju ar šī suņa saimniekiem. Uzzināju, ka viņi ieradās no Igaunijas. Un pēc gada Latvijā parādījās pirmais sprogainais retrīvers, ar kura saimnieci mēs kļuvām par labiem draugiem. Rezultātā, tieši viņas suņu meitenei piedzima mana Odrija.  

Jūs gribējāt suni izstādēm? Sprogainie retrīveri it kā neskaitās par šovu šķirnēm...

Sākotnējs mērķis nebija atrast tādu šovu šķirni. Pareizāk būtu sacīt, ka sākumā parādījās konkrēts suns – Odrija, un vēlāk izrādījās ka viņa ir pat ļoti šova dzīvnieks. To apstiprināja un joprojām turpina to darīt viņas izstāžu rezultāti un ekspertu komentāri.  Kaut gan kopumā, kērlijs ( red. - sprogainais retrīvers) tiešām nav tā populārākā šova šķirne.  Ne bez lepnuma atzīmēšu, ka Latvijas sprogainie retrīveri, kas pārstāv Latvijas Kinoloģisko federāciju (LKF) un aktīvi apmeklē izstādes, organizētas LKF, ļoti veiksmīgi izskatās ne tikai šķirnes, bet arī grupas un Best In Show ringā.

Vai Jūs daudz nodarbojāties ar savu mīluli, lai sasniegtu vēlamos rezultātus ringā?

Ar Odriju sāku piedalīties izstādēs, kad viņai bija 4 mēneši, un man par izbrīnu, viņa ļoti labi eksponējās jau tik agrīnā vecumā. Ar laiku viņai patika darīt to aizvien vairāk, un, principā, regulāri treniņi mums nebija vajadzīgi. Es uzskatu, ka azartisku noskaņojumu un pašizpausmi nevar panākt ar pastāvīgām nodarbībām. Vai nu suns ir azartisks, vai nu nē. Odrija viennozīmīgi, ir ļoti azartisks suns.

Cēlas izcelsmes

Gribas atzīmēt arī īpašu ekspertu reakciju uz Odriju. Odrijai, tāpat kā viņas slavenajai vārda īpašniecei, piemīt šarms un elegance, kas atstāj lielu iespaidu uz tiesnešiem.

Viņas panākumi uz šodienu, nozīmīgākās uzvaras!

Uz šodienu, Odrija ir interčempons, Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Baltijas, Baltkrievijas, Luksemburgas, Polijas, Slovēnijas, Somijas un Zviedrijas čempions, daudzkārtējs grupas un Best In Show uzvarētājs.  Četrdesmit reizes viņa kļuva par šķirnes labāko pārstāvi. 2016. gadā viņai piedzima 10 jauki bērniņi, kuri tagad dzīvo Anglijā, Čehijā, Krievijā, Latvijā, Somijā, Zviedrijā un tagad viņi jau ir labākie savu ģimeņu draugi un priecē mūs ar pirmām uzvarām izstādēs un medībās. Jau pēc dažiem mēnešiem pēc  kucēnu piedzimšanas Odrija nolika ļoti sarežģītu eksāmenu par retrīeru darba un medību īpašībām, kļūstot par primo sprogaino retrīveru Baltijā, kam tas ir izdevies.

Bet kā ar izstādēm, kas palika atmiņā visvairāk?

Droši vien, par vienu no visvairāk atmiņā paliekošajām uzvarām  bija uzvara, paliekot par konkursa labāko kucēnu starptautiskā izstādē Rīgā. No visu šķirņu kucēniem starptautiskajā izstādē sprogainais retrīvers  ieņēma pirmo vietu – tas notika Latvijā pirmoreiz, un pagaidām vēl neatkārtojās. Kā arī uzvara Luksmeburgā 2015. gadā kļuva par vienu no visspilgtākajām. Mēs nobraucām 2000 km uz vienu  pusi, un kad ieraudzījām Odrijas konkurentus, ļoti satraucāmies. Izstāde notika tikai vienu dienu, tāpēc mums bija vienīgā iespēja.  Un Odrija vinnēja visu šķirni, atstājot aiz sevis ļoti slavenus šķirnes čempionus.  

Protams, arī viņas uzvara lielā un spēcīgā konkurencē Somijā, vislielākajā izstādē  "Finnish Winner" 2016. gada decembrī bija man ļoti negaidīta un iepriecinoša, jo Somijā šīs šķirnes kvalitātes līmenis ir ļoti augsts.  

Gribas atzīmēt arī īpašu ekspertu reakciju uz Odriju. Odrijai, tāpat kā viņas slavenajai vārda īpašniecei, piemīt šarms un elegance, kas atstāj lielu iespaidu uz tiesnešiem.

Pastāstiet par sava suņa vecākiem!

Abi Odrijas vecāki ceļas no audzētavas Gypsy’s Soul, kas ir Igaunijā. Tēvs - Gypsy’s Soul Lludd,  ir liela izstāžu skaita uzvarētājs, kā arī aktīvs adžilitī sacensību dalībnieks. Māte  - Gypsy’s Soul Ornella, pirmais kērlijs Latvijā, ir 2013. un 2016. gada Pasaules uzvarētājs, Skandināvijas uzvarētājs' 2013, Jaunais Eiropas Čempions' 2011,  labākais šķirnes pārstāvis vairākās izstādēs Latvijā un ārpus tās.

Kādu gribi, tādu redzēsi

Šīs šķirnes suņiem ļoti patīk peldēt, un, kā rāda prakse, pat ja mājas tuvumā nav ezera vai citas ūdens tilpnes, duša arī derēs.

Vai bieži garāmgājēji interesējas par šķirni?

Jā, ļoti bieži. Mēs dzīvojām vienā no Rīgas guļamrajoniem, tāpēc pastaigu laikā vienmēr satiekam daudz cilvēku. Kāds jautā, vai tas ir pūdelis, kāds apgalvo, ka tas ir sprogainais labradors. Kad pastāstu cilvēkiem, ka tas ir sprogainais retrīvers, tie ļoti izbrīnās, ka ir tāda šķirne.  Bieži braucam staigāt uz Vecrīgu, kur atpūtnieki dzīvi reaģē uz Odriju, fotografējas ar viņu, tāpec interese par šķierni ir liela. Ceru, ar laiku tas dos savus augļus, un Latvijā būs vairāk šīs šķirnes pārstāvju. Jebkurā gadījumā mēs ar Odriju darām daudz, lai popularizētu šķirni.

Kāds kērlijs ir izstādēs, un kāds mājās?

Gan mājās, gan izstādēs, kērlijs ir tāds, kādu to vēlas redzēt saimnieks. Šīs šķirnes suņiem ir ļoti svarīgi izdarīt visu, lai saimnieks būtu apmierināts, tādēļ pareizi audzinot, kērliijs būs aktīvs izstādēs un mierīgs mājās. Viņš nekad nepievils savu saimnieku. Tas ir īsts ģimenes suns, kurš, atbilstoši šķirnes aprakstiem, veic arī sarga funkciju. Un vēl tas ir visvecākais no visiem retrīveriem.

Vai sprogainajam retrīveram vajag iziet kādas darba pārbaudes, un kādā sportā viņš parāda sevi vislabāk?

Vajadzīgas pārbaudes uz trusi un putnu. Dažās valstīs, piemēram, Somijā, suns nevar kļūt par izstāžu čempionu, kamēr nesaņems darba diplomu. No sporta pasākumiem kērlijam vislabāk derēs obidiens, glābšana uz ūdens, adžilitī.

Vai šīs šķirnes kopšana ir sarežģīta?

Ieraugot kērlija spalvu, šķiet, ka kopšana būs ļoti sarežģīta, taču tā tas nav. Vislabākais līdzeklis spalvai ir parasts ūdens. Šīs šķirnes suņiem ļoti patīk peldēt, un, kā rāda prakse, pat ja mājas tuvumā nav ezera vai citas ūdens tilpnes, duša arī derēs. Ir vērts atzīmēt, ka sprogainie retrīveri vienlīdz komfortabli jūtas gan pilsētas dzīvoklī, gan privātmājā. Protams, sava teritorija  ir  labi, bet tas nav obligāts nosacījums kērlija uzturēšanai. Pārējā ir vajadzīga tāda pat kopšana, kā jebkuram citam sunim: garšīgi barot, svaigi dzirdināt, daudz staigāt un ļoti mīlēt.

Anna Čeiča-Sultane

Foto: Iolanta Beinaroviča


Atpakaļ