banner

Raksti

Pasaules kulta suņu izstādes

28.07.2017

Suņu izstāde Vestminsterā  (Westminster Dog Show)

Šī Amerikas lielākā suņu izstāde  kādreiz sākās ar draudzīgu pasēdēšanu kopā un savu suņu cildināšanu. Pointeru un seteru šķirņu entuziasti sanāca kopā un salīdzināja savus mīluļus. Un, 1877. gadā šie turīgie džentelmeņi, kārtējo reizi sanākuši iecienītajā bārā “Vestminstera”, izlēma, ka suņkopības attīstībai ir nepieciešams izveidot suņu mīļotāju klubu (tolaik – medību). Tā arī sarunāja. Un deva tam nosaukumu par godu… tam pašam bāram!

Vēlāk tas pārtapa plašāka formātā. 1877. gadā Ņujorkā norisinājās pilnvērtīga suņu izstāde ar diezgan iespaidīgu četrkājaino dalībnieku skaitu. Vestminsteras suņu šovā tika eksponēts 1201 dzīvnieks! Izstāde notika no  8. līdz 11. maijam  Gilmoras dārzā, ar laiku to pārcēla uz Medisonas skvēra parku (Madison Square Garden).  Tur izstāde notiek arī mūsdienās. Izstādi organizē Vestminsteras suņkopības klubs,  kas pieder Amerikas suņu šķirņu klasifikācijas sistēmai AKC. Līdz pat šim brīdim, lai piedalītos šajā prestižajā šovā ir nepieciešami noteikti apbalvojumi un ir jāpieder kādai no AKC sistēmā atzītai šķirnei. Šobrīd tās ir aptuveni 180.

Norises vieta

Ņujorka (ASV)

Norises laiks

Katru gadu

Dalībnieku skaits

Vairāk par 3 tūkstošiem

Pēdējais uzvarētājs

Vācu aitu suns Lockenhaus' Rumor Has It V Kenlyn, īp. .D Stern & P Buckles & P Dukeman & P McElheney & K Boyles.

 

Krafta suņu izstāde (Crufts Dog Show)

Šķiet, nav tāda suņu mīļotāja, kas nedzirdētu par Krafta izstādi. Tas, laikam, ir visprestižākais, kulta suņu šovs. Atrasties tur sapņo katrs suņu audzētājs un vienkārši izstāžu cienītājs. Šī izstāde norisinās dažu dienu garumā, parasti – marta pirmajos datumos. Tās nemainīgā norises vieta ir Birmingema, Lielbritānija. Šīs izstādes dibinātājs nebija nedz “suņinieks”, nedz kādas atsevišķas šķirnes fans. Tas ir prasmīga menedžera roku darbs, kas pratis pareizi ievērot audzētāju vajadzības pēc suņkopības popularizēšanas jau tajos, salīdzinot ar mūsdienām, tālajos laikos. Tā, Čārlzs Alfrēds Krafts, veiksmīgs komivojažieris, pilnīgi netīšām, pēc lūguma, novadīja nelielu suņu izstādi Francijā. Saprotot, ka tas ir izdevīgi, viņš atkārtoja to pašu dzimtenē – Anglijā. Jau 1891. gadā izstādes notika ar to organizētāja vārdu – Krafts.  Angļiem šī izstāde ir gandrīz vai nacionālie svētki, īpaši ja ņemt vērā to apstākli, ka pati karaliene ir suņu mīļotāja un suņu šovu patronē britu karaliskās ģimenes Locekļi. Un arī paši nāk tur kā apmeklētāji. Protams, to translē pa visu pasauli.  

Lai piedalītos “Kraftā”, tāpat kā arī Vestminsteras suņu izstādē, sunim jābūt noteiktiem tituliem un apbalvojumiem. Kā arī  - kvalifikācijai dalībai Krafta izstādē, kuru tagad var saņemt visas pasaules lielākajās suņu izstādēs, vinnējot titulu “Labākais suns” vai “Labākā kuce”. Izstādi katru gadu organizē Anglijas kennelklubs.

Norises vieta

Birmingema (Lielbritānija)

Norises laiks

Katru gadu martā

Dalībnieku skaits

Aptuveni 25 tūkstoši suņu

Pēdējais uzvarētājs

Amerikas kokerspaniels AFTERGLOW MIAMI INK, īp. MR J & MR R LYNN & DA SILVA

 

Pasaules suņu izstāde (World Dog Show)

Šis vairāk demokrātiskais, taču ne mazāk prestižais notikums kinoloģijas pasaulē norisinās pēc Starptautiskās kinoloģiskās federācijas noteikumiem (FCI), kādā no pasaules valstīm. Izstāde var notikt jebkurā no kontinentiem. Valsti – Pasaules izstādes organizatori, izvēlas FCI galvenajā sanāksmē – ģenerālā asamblejā. Atšķirībā no Vestminsteras un Krafta suņu šoviem, Pasaules čempionātā var piedalīties suņi bez jebkādiem tituliem. Šī izstāde ir demokrātiskāka. Bet, vienalga, nevar pateikt, ka tā ir pieejama visiem. Piemēram, tā var norisināties Argentīnā, vai Dienvidāfrikā, kur nokļūt Eiropas iedzīvotājam būs padārgi. Tā,  1972. gadā Pasaules suņu izstāde, kas notika Brazīlijā, sapulcēja vien  nedaudz vairāk par 700 dalībniekiem.  Pavisam maz, ja salīdzināt kaut vai ar pēdējo suņu skaistuma šovu, organizētu Krievijā ar 25 000 apmeklētāju. Pirmā suņu izstāde ar mūsdienu nosaukumu World Dog Show notika 1974. gadā, Parīzē.

Norises vieta

Pasaule

Norises laiks

Katru gadu

Dalībnieku skaits

Aptuveni 25 tūkstoši suņu

Pēdējais uzvarētājs

Melnais krievu terjers FINE LADY S ZOLOTOGO GRADA, īp.J.J. Zajceva

 

Vēl par prestižām pasaules suņu izstādēm tiek uzskatīts “Euro Dog Show” vai  Eiropas čempionāts, suņu izstāde “Eurasia”, kas katru gadu notiek Krievijā, kā arī “Nordic Winner”, kur pulcējas iespaidīgs dalībnieku skaits un kas ir ļoti svarīgs notikums Skandināvijas reģionā. Var izcelt arī tādas izstādes kā AKC/Eukanuba National Championship, kas notiek ASV kopš nesena laika un solās kļūt par ļoti ievērojamiem suņu šoviem kinoloģijas pasaulē.

Anna Čeiča-Sultane


Atpakaļ