banner

Raksti

Pazudušie...

30.01.2018

 

Diemžēl, gan pasaulē, gan Latvijā aizvien biežāk pazūd cilvēki. Iemesli tam var būt visdažādākie. Taču, nereti noklīst, apmaldās vecāka gadu gājuma cilvēki un mazi bērni. Tie, kuriem visvairāk vajadzīga palīdzība. Jauki, ka veikt šo darbu – meklēt pazudušos, palīdz arī brīvprātīgie. Un kur nu meklēt cilvēku bez suņiem! Speciāli apmācīti, tie spēj tiešām ātrāk, veiksmīgāk atrast pazudušos.

 

Brīvprātīgā meklēšana

Latvijā kopš 2009. gada darbojas brīvprātīgā organizācija bezvests.lv. Tās pārstāve - Svetlana Gintere atzīst, ka galvenais bezvests.lv pastāvēšanas mērķis ir  nesavtīga palīdzība nelaimē nonākušam, pazudušam cilvēkam. Organizācijā piedalās ap 150 dalībniekiem. Visi viņi dara savu brīvprātīgo darbu bez jebkādas atlīdzības. Jo lielākais prieks no šīs darbošanās ir dzīva pazudušā atrašana. Un tas nav izsakāms materiāli.

Visi organizācijas dalībnieki meklēšanā izmanto personīgos līdzekļus, kā arī ziedojumus. “Tai ir jābūt sirds lietai, cilvēkam tiešām ir jāvēlas palīdzēt citiem” - atzīst Svetlana.  Arī tam, kas vērsies uz organizāciju par pazudušo, nebūs jāmaksā. Cilvēks aizpilda anketu, saņem konsultācijas bez maksas.

Paziņot par pazudušo cilvēku, var bezvests.lv mājaslapā, aizpildot anketu. Var arī konsultēties, piezvanot uz organizāciju.

 

Ko darīt, ja cilvēks pats vēlas kļūt par bezvests.lv biedru un brīvprātīgo?

Pirmkārt, ir jāizvērtē savas iespējas. Jums tiešām ir jāvēlas palīdzēt citam, nelaimē nonākušam cilvēkam. Tas būs jādara, neatkarīgi no laikapstākļiem, pazudušā cilvēka statusa, nacionalitātes, vecuma, u.c..

Iespējams, dēļ steidzamas meklēšanas, būs jāmaina plāni, jāatsakās no teātra izrādes, vai kādas citas, laicīgi ieplānotas nodarbošanās.

Un – vēlreiz: par pazudušā meklēšanu NEMAKSĀ. Arī slavens un populārs cilvēks, kurš piedalās glābšanas darbos, nekļūst. “Diemžēl, joprojām pie mums vēršas cilvēki, kas patiesībā tiecas pēc slavas, uzmanības. Bet reāli nav gatavi darbam! Mēs paļaujamies uz viņiem, bet atgreizeniskās saites, diemžēl, nav.”-  stāsta Svetlana Gintere.

Speciālisti lūdz vēlreiz: ja jums ir mazākās šaubas, vai varēsiet aktīvi mācīties, regulāri braukt uz meklēšanas darbiem un aktīvi reaģēt, ja kaut kas ir noticis, nestājieties bezvests.lv rindās!

 

Darbs ar suņiem

Kopš seniem laikiem cilvēki ir novērtējuši suņu milzīgo potenciālu un darba spējas. Šobrīd četrkājainie palīdz mums visdažādākajos darbos. Tie joprojām strādā kā mednieki, gani, sargi, pavadoņi, militārā dienesta palīgi. Suņus mūsdienās izmanto arī terapijā, strādājot ar bērniem, cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Suņiem ir kolosāla dzirde un oža. Pateicoties tam, šos dzīvniekus aktīvi piesaista arī cilvēku meklēšanā. Ar deguna palīdzību, suns spēj atrast pazudušo tur, kur cilvēkam citreiz neienāktu prātā. Suns spēj rezultatīvi strādāt arī zem ūdens un saost meklēto zem betona slāņiem. Suns var iet pa pēdām un precīzi atrast ceļu, kā pārvietojās pazudušais. Šīs suņa spējas ir ārkārtīgi svarīgas kriminalistikā, veicot jau mirušu cilvēku meklēšanu.

Protams, cilvēku meklēšanas darbos  tiek izmantoti tikai speciāli apmācīti suņi, kas strādā pārī ar saimnieku, parasti  - kinologu.

Arī bezvests.lv ir sava kinologu grupa. Kinologu grupu vada kinoloģe, japānas akita-inu suņu šķirnes audzētāja, Laila Skrodele. Vēlēšanās palīdzēt līdzcilvēkiem, kurus skārusi nelaime, radās sen. Suņu audzēšana, apmācīšana vēl vairāk patiprināja vēlmi palīdzēt pazudušajiem. Un tā Laila iestājās organizācijā ar savu pirmo akitu vārdā Jūle (Yule). 

Ņemot vērā šķirnes īpatnības: neatkarīgo dabu, stūrgalvību, apmācīt japānas akitu ir īsta māksla. Taču Laila atzīst, ka šis process ir interesants. “Ja tu mīli savu dzīvnieku un vēlies ar to darboties, nozīmes, ko tieši tu darīsi, nav. Galvenais – strādāt, mācīties kopā”, stāsta Laila.

Lailas Skrodeles suņi ir apmācīti ne tikai cilvēku meklēšanai, bet arī dažādiem trikiem, piemēram tādiem, kurus parasti var redzēt cirkā. Un, ja domā, ka saimnieki suņus māca ar cietsirdīgām, rupjām metodēm un varas izrādīšanu, Laila smej: “Pamēģiniet piespiest akitu darīt to, kas nerada prieku viņai pašai! Ja būtu cietdsirdība, mani akitas ne mūžā nebūtu piedalījušies meklēšanā. Šis pasākums būtu izgāzies, nemaz nesākoties. Jo stūrgalvības un pašapzinīga lepnuma šai šķirnei ir vairāk kā vajadzētu”.

Protams, apmācot paklausībā, meklēšanā, sportā, suni motivē darboties ar prieku, strādājot ar pozitīvām metodēm. Meklējot, sunim  ir jābūt priecīgam. Tas ir viens no galvenajiem nosacījumiem. Saimnieks uzslavē suni par labi paveiktu darbu un treniņiem ar mantiņu, vai gardumu. Protams, sunim jābūt arī paklausīgam, bet pats svarīgākais – orientētam uz savu saimnieku.

 

Emocionāli smagi

Nav starpības, kādas šķirnes un izmēra ir suns. Galvenais ir saimnieka entuziasms un liela vēlme apgūt ar savu mīluli cilvēku meklēšanu. Šis darbs nav no vieglajiem. Regulāri notiek treniņi, brīvprātīgie ar saviem suņiem dodas arī garos izbraucienos. Suņus māca meklēt ne tikai pilsētā, arī mežos, pļavās, pamestās ēkās. Nodarbības notiek dažādā diennakts laikā.  Svarīga ir dažāda vide un apstākļi, jo nevar zināt, kur un kad var notikt īstā meklēšana.

BezVESTS.LV kinologu nodaļas vadītāja zina stāstīt, ka atrodot cilvēku dzīvu, suņi ir ārkārtīgi priecīgi. Taču, ja pazudušais ir miris, uzvedība jau ir savādāka.

Cilvēku meklēšana tiešām ir atbildīgs, emocionāli un arī fiziski smags darbs. Taču, ja to tiešam vēlas, tad viss noteikti izdosies!

Ja vēlaties meklēt cilvēkus ar savu suni, trenēt to, mācīt, un esat gatavi jebkurā laikā, bez atlīdzibas, doties meklējumos, tikai tad varat piebiedroties bezvests.lv komandai. Starp citu, visiem jaunpienācējiem organizācijā ir pārbaudes laiks – 3 mēneši, kuru laikā eksperti novērtē cilvēka iespējas un gatavību darbam. 

 

Anna Čeiča-Sultane


Atpakaļ