banner

Raksti

Svētku uguņošana un suņa labsajūta

22.12.2017

Ziemassvētki un Jaunais gads ir tie svētki, kad neviens netaupa līdzekļus pirotehnikas iegādei. Jau tagad vakaros uz ielām var redzēt, bet galvenais – dzirdēt uguņošanu. Mums, cilvēkiem, tas ir prieks un jautrība. Bet mūsu četrkājainajiem – liels stress un bailes.  

 

Suņa dzirde ir daudz reizes labāka par cilvēka dzirdi. Suņi spēj sadzirdēt pat mazāko troksni un parasti par to mums paziņo, rūcot vai rejot. Un ja pat mēs, cilvēki, nodrebināmies pēc skaļa blīkšķa, suns bieži vien sāk skraidīt, lēkt, riet, dziļi, skaļi elpot un slēpties zem mēbelēm. Protams, ne jau visi suņi uzvedas nemierīgi un baidās no salūta. Taču, to, diemžēl ir mazāk. Nebaidīsies un uzvedīsies mierīgi apmācīti suņi, dienesta suņi, iespējams, jauni aktīvi suņi. Ko darīt, ja visu ziemas svētku sagaidīšana pārvēršas par trauksmainu, saspringtu pasākumu, kad galvenais ir nevis dāvināšanas prieks un ģimeniska pasēdēšana, bet gan dzīvnieka savaldīšana un mierināšana?

 

Jāsāk ar to, ka ir jānovēro un jāizprot sava suņa uzvedības un rakstura īpatnības jau laicīgi. Ja jūsu mīlulis ļoti stipri pārdzīvo dēļ uguņošanas un sprādzienveidīgām skaņām, kā arī ja tam ir kādas veselības problēmas, kas var saasināties salūta dēļ (piemēram, epilepsija, sirds saslimšanas, u.c.), jums laicīgi jāvēršas pie veterinārārsta vai dzīvnieku uzvedības speciālista. Smagākajos gadījumos tiešām neiztikt bez speciālistu padoma, un, iespējams, kādu medikamentu. Īpaši, ja dzīvnieks jūsu mājās nonācis jau pieaudzis, un šāda problēma ir bijusi visu viņa mūžu. Nav vērts pakļaut dzīvnieciņu liekam stresam un histērijai, cerot, ka tas pārvarēs bailes. Tās ir pilnīgas muļķības!

 

Taču, ja jums ir kucēns, jauns dzīvnieks,  vai arī jūsu mīlulis baidās no uguņošanas, taču nekrīt panikā, ir iespējams koriģēt tā uzvedību un mazināt bailes. Cerams, ka šie ieteikumi palīdzēs mierīgāk pavadīt Ziemassvētku un Jaungada vakaru!

 

  • Nevedam suni ārā. Galvenais noteikums  - uguņošanas laikā nekādā gadījumā nevest ārā, pat mierīgu suni. Absolūti katrs suns, pat visgudrākais un vismierīgākais var nobīties no negaidītas skaņas. Histērijā tas var norauties no pavadas. Vai arī satraumēties no kādas petardes. 
  • Esam mierīgi. Sākoties uguņošanai, paši uzvedaties mierīgi.  Tas ir svarīgi, lai arī dzīvnieks justos mierīgi. Mūsu četrkājainie draugi lieliski jūt mūsu noskaņojumu un emocionālo stāvokli. Taču, šeit arī ir savas nianses. Būt mierīgam nenozīmē čubināt dzīvnieku un pārlieku mierināt, nemitīgi glaudot. Tas var otrādi, sasprindzināt suni, padarīt piesardzīgāku un nervozu. Vienkārši uzvedaties dabiski, dariet visu kā parasti un nepievērsiet dzīvniekam pārlieki daudz uzmanības. Un – nekādā gadījuma nelamājiet suni par baiļu izrādīšanu!
  • Ierakstām salūtu. Dažreiz, speciālisti iesaka laikus ierakstīt uguņošanu un pakāpeniski palielinot skaļumu, ieslēgt to dzīvniekam. Tas varētu pieradināt mīluli pie trokšņiem un mazināt viņa bailes. Taču nekādā gadījumā nedrīkst uzreiz uzgriezt visu jaudu, cerot ka suns mierīgi gulēs savā vietiņā un klausīsies blīkšķos kā patīkamā zināmā skaņā.  Sākumā sunim jāpierod pie klusas skaņas. Lai  tas saprot, ka trokšņi nav bīstami. Var  ieslēgt šo ierakstu vienu reizi dienā, uz vienu stundu. Ja jūs redzat, ka suns adekvāti reaģē uz ierakstu, paslavējiet to, paspēlējiet ar savu četrkājaino. Parādiet ar savu attieksmi, ka tas rīkojas pareizi un viss ir labi.
  • Domājam par guļvietu. Vēlams padomāt par to, kur atradīsies jūsu mīlulis svētku laikā, kad sāksies masveida uguņošana. Suņa guļvietai tajā laikā jābūt drošā vietā, kur tas varētu noslēpties un justos neapdraudēts.  
  • Sagatavojam cienastu. Labs saimnieks parūpēsies ne tikai par sava galda uzklāšanu, bet arī par mīluļu cienāšanu. Pagatavojiet savam četrkājainajam draugam kaut ko īpaši gardu, vai nopērciet gatavu. Varat pacienāt dzīvnieku uguņošanas laikā, tas palīdzēs novērst uzmanību no baiļu izraisītāja un radīt pozitīvas emocijas.
  • Parūpējamies par nomierinošām zālēm. Var iedot pārlieku uztrauktam sunim arī vieglus, dzīvniekiem domātus nomierinošus preparātus. Bet tikai pēc konsultācijas ar pieredzējošu veterinārārstu. Viņš palīdzēs piemeklēt dzīvniekam atbilstošāko variantu.  
  • Turam pavadā. Ja suns pārāk emocionāli uztver notiekošo aiz loga, paņemiet to pavadā un turat blakus sev. Iedodiet komandu, kuru tas pazīst un novērsiet dzīvnieka uzmanību.
  • Ieslēdzam televizoru. Bieži palīdz arī troksnis iekštelpās. Piemēram, ieslēgts televizors, dators vai mūzikas atskaņotājs. Dzirdot troksni mājās, suns mazāk uzmanības pievērsīs notiekošajam ārpusē.  

 

Kā necenšas, taču joprojām zāles pret bailēm nav izgudrotas. Tāpēc cerēt uz brīnumzālēm un līdzekļiem nevajag.  Šie ieteikumi var līdzēt nedaudz bailīgam dzīvniekam, taču neizlabos situāciju, ja pārējā laikā ar suni nenodarbojas un tas ir novārtā. Parasti, skoloti, socializēti un pieskatīti dzīvnieki diezgan mierīgi pārdzīvo uguņošanu un rosīgās svētku dienas. Savādāk ir ar turētiem izolētībā vai pie ķēdes suņiem.

Anna Čeiča-Sultane


Atpakaļ