banner

Raksti

Taksis – neiedomājami rejošs suns?

24.03.2020

Vēlamies iegādāties takša šķirnes kucēnu. Bet mūs visi atrunā. Piemēram, stāsta, ka takši visu laiku rej. Dzīvot ar šādu suni ir ļoti grūti. Vai tā ir patiesība?  

Kopš 1999. gada šādu jautājumu, dažādās mājaslapās un forumos, dažādi autori un dažādās formās bija uzdevuši 764 reizes. Centīsimies atbildēt uz to pēc iespējas plašāk un precīzāk.  

Из личной коллекции открыток семьи  Королевых.

No Koroļovu ģimenes personīgās apsveikumu kartiņu kolekcijas.

1. Taksis nevar neriet. Tas ir suns. Tas ceļas no dzinējsuņiem, kuru tuvākie radinieki ir kājinieku dzinējsuņi, takšveidīgie brakki, bīgli un baseti. Padot balsi, atbildot uz uzbudinājumu ir pazīme, pēc kuras šīs medību šķirnes atlasīja ne vienus vien gadu simtus. Turklāt, visās šajās šķirnēs priekšroka tika dota suņiem ar labākām, skaļākām, tīrākām balsīm, jo balss ir viena no dzinējsuņu šķirņu pazīmēm. Īstam taksim skaļa balss ir ārkārtīgi svarīga šķirnes pazīme. Medniekam jābūt iespējai sadzirdēt savu drosmīgo palīgu no dziļajām zvēru  alām, un nākt tam palīgā – ar lāpstu un lukturi. Tāpēc taksim arī piemīt tipiskais šķirnes skaļums.

 

BET:

2. Dažādi takši dažādi reaģē uz kairinātājiem. Riešanas slieksnis visiem ir dažāds. Un šī pazīme ir ģenētiski mantojamaAudzētāji lieliski zina, ka pastāv veselas “klusētāju” un “rējēju” ģimeņu līnijas. Un ar to var un vajag strādāt. Jo taksis ir ne tikai mednieks un sargs. Mūsdienās taksis ir pilsētnieku suns. Vairāk kā 80% pasaules takšu dzīvo pilsētas apstākļos, atbilstoši pilsētas noteikumiem, un, tātad, paaugstināta reaģēšana uz skaņām takšiem kļūst par nopietnu trūkumu, kurš ir jāievēro, veicot ciltsdarbu. Izsekot ģenētisko likumsakarību uz 1-2 paaudzēm ir ļoti grūti. Pārāk daudz ārējo faktoru (provokatoru pastāvēšana, audzināšana, anti-audzināšana, utt.). Šīs pazīmes ģenētiskās pārmantošanas fakts pirmoreiz tika atklāts un pētīts bīgliem, laboratoriju apstākļos. Ar lielu varbūtības pakāpi - paaugstināts skaņu uzbudinājums tiek mantots pēc recesīvā principa. Izbrāķēt no ciltsdarba pārāk skaļos takšus varētu, un šis variants šķiet optimāls.  

Из личной коллекции семьи Королевых.

No Koroļovu ģimenes personīgās kolekcijas.

JA, NE:

3. Pārmērīga riešana ir lipīga. Jā, jā. Ja jūsu mājā, kaimiņos, vai jūsu dzīvoklī parādījās šāds “solists”, ļoti drīz visi apkaimes suņi ries bez apstājas. «Rekša koris» pilnveidos savas vokālās dotības, bet vislabāk būs sadzirdams… Jūsu taksis! Protams, jo tā balss ir tāda, ka lapsas savās alās sēžot paliek kurlas! Un ļoti drīz visi kaimiņi pateiks Jums, ka Jūsu mājā rej tikai Jūsu taksis…

Из личной коллекции семьи Королевых.

No Koroļovu ģimenes personīgās kolekcijas.

UN?

Ko darīt? Ļoti sarežģīts jautājums. Vairākas rekomendācijas, no uzvedības korekcijas, apmācības kursa, speciālu ierīču lietošanas, utt.  lieliski strādā līdz brīdim, kamēr saimnieks nepamet māju. Viņa prombūtne nozīmē komandu “DRĪKST!”. Šobrīd, kaut cik labi sevi ir attaisnojušas individuālās “pretriešanas” kakla siksnas.  Un video novērošana, ar mikrofonu un ierakstu karti. Šāda veida kameras mūsdienās nav grūti iegādāties. Strikta, skanoša “no debesīm”  saimnieka balss pamanāmi piezemē rējējus.

Из личной коллекции семьи Королевых.

No Koroļovu ģimenes personīgās kolekcijas.

Un pēdējais.

2007. gadā es uzdūros ārkārtīgi interesantam “skaļuma” reitingam starp visām takšu variācijām, kas bija publicēts kādā no АКС forumiem. Es to saglabāju, un nedomāju, ka kopš tā laika kaut kas varētu nopietni izmainīties, kaut gan Krievijā popularitātes aina starp variācijām ir pavisam cita, kas nozīmē to, ka arī reitings var izskatīties savādāk:  

“Visskaļāko” takšu reitings:

1. Taksis miniatūrais, īsspalvainais.

2. Taksis miniatūrais, garspalvainais.

3. Taksis standarta, asspalvainais.

4. Taksis standarta, īsspalvainais.

5. Taksis miniatūrais, asspalvainais.

6. Taksis standarta, garspalvainais.

N. Koroļova 2018.g. Primārais avots: "ФанТаксика"


Atpakaļ