banner

Raksti

Visvecākie Baltijas kaķi

23.03.2018

Portāls par dzīvniekiem Baltic Zoo ir apkopojis kārtējā konkursa rezultātus. Šoreiz tas bija veltīts visvecākajiem Baltijas valstu kaķiem. Vēlreiz apsveicam uzvarētājus un piedāvājam jūsu uzmanībai trīs kaķus-ilgdzīvotājus!  

 

Kaķene Cicārija, 18,5 gadiīp. Larisa Askaboviča, audzētava AlterEgo*LT. Dzimšanas datums: 24.04.1999  (Lietuva).

Askaboviču ģimenē Cicārija nav pirmais kaķis. Viņa piedzima saimnieku mājās. Arī kaķenes māte bija ilgdzīvotāja. Viņa aizgāja viņsaulē pagājušogad.

Larisa un viņas ģimene audzē Kornvolas rekss kaķus jau 25 gadus un ne mirkli nav nožēlojuši par savu izvēli.  Viņi dievina šo šķirni un uzskata, ka labāku un gudrāku kaķu par Kornvolas rekss pasaulē nav. Saimnieki audzināja Cicāriju ar mīlestību un maigumu, tā pat prot nedaudz runāt, līdzīgi kā papagailis. Cicārijai patīk braucieni uz vasarnīcu, viņu tur viss interesē. Īpašnieki priecājas par katru dienu, pavadītu ar lielisko mīluli.

Ilgdzīvotāja visu mūžu ir ēdusi super-premium klases barību. Tirdzniecības marku mainīja, taču ar ēdienu no galda nekad nebaroja. Šobrīd Cicārija jūtas labi. Viņa joprojām spēlējas un skraida kā jauna kaķene, un tikai sirmās spalvas liecina par viņas patieso vecumu. Larisa Askaboviča uzskata, ka mīluļa dzīvi var pagarināt tikai mīlestība un  rūpes par viņa labsajūtu.

 

Kaķis Kuzja, 18,5 gadi, īp. Marina Barbašina. Dzimšanas datums: 10.08.1999 (Latvija).

Kuzja ir otrais Marinas kaķis. Viņš parādījās mājās, kad tur jau dzīvoja cits ūsainis. Viņu neviens nebija izvēlējies, vienkārši izglāba. Kuzju atrada Marinas meita, blakus atkritumu tvertnēm, tas sēdēja benzīna cisternā. “Kaķu” uzvedības manieres viņam iemācīja vecākais runcis Keša, pārējās  - visi ģimenes locekļi. Daudzus gadus Kuzju baro ar noteiktiem kaķu konserviem. Tas tādēļ, ka kaķim ir olbaltumvielu nepanesība, un viņš var ēst tikai šo ēdienu. Pirms šīs slimības kaķis ēda sauso barību un konservus.

Kuzjas garajā mūžā bija daudz jautru atgadījumu, bet viens īpaši palika atmiņā. Vasarā Marinas ģimene parasti devās uz vasarnīcu, taču Kuzju ņemt līdzi baidījās. Tādēļ tas palicis mājās un viņu pieskatīja Marinas mamma. Vina nāca barot runci un vēdināt dzīvokli. Tas atrodas pirmajā stāvā, un vienreiz mamma atvēra logu, un Kuzja izleca ārā. Viņa gāja tam pakaļ uz ielu, atrada, un iecēla atpakaļ logā. Izdzirdot, ka āra durvis veras vaļā, Kuzja atkal izleca pa logu, un mamma no jauna gāja tam pakaļ. Tas atkārtojās 4 reizes. Pēdējā reizē viņa nolēma necelt kaķi pa logu, bet ienesa istabā, turot klēpī. Kā viņa bija pārsteigta, kad atverot durvis ar runci rokās, ieraudzīja Kuzju, kas sēdēja uz palodzes! Izrādījās, mamma kļūdaini pārnesa mājās ļoti līdzīgu kaimiņu kaķi.

Šobrīd, ar dažādu slimību buketi, Kuzja jūtas labi.  Marina ir pārliecināta, ka kaķi ir jāmīl un jāizturas kā pret ģimenes locekli. Pie veselības kaitēm ir jājautā padoms nevis internetā, bet gan uzreiz jāvēršas pie veterinārārsta.

 

Kaķis Sjomočka, 17,5 gadi, īp. Olga Oijala. Dzimšanas datums: 13.07.2000 (Igaunija).

Kaķis vārdā Sjoma nav pirmais kaķu saimes pārstāvis Olgas ģimenē. Kaķi šeit dzīvoja vienmēr, un visi – ilgdzīvotāji. Sjoma piedzimis mājās, no kaķenes, kas pirms viņa dzimšanas nodzīvoja ģimenē jau 2 gadus. Tā mamma Dosja laida pasaulē vienīgo kaķēnu – Sjomu. Kopš pirmajām dzīves minūtēm viņa atteicās par to rūpēties... Saimnieki uzņēmās rūpes par jaundzimušo. Pēc visa pārdzīvotā atdot kādam mazuli bija žēl, visi bija pieraduši. Tāpēc nolēma atstāt.  

Sjoma uzaudzis mīlestībā. Viņu vienmēr baroja ar profesionālo sauso barību, atbilstoši vecumam un organisma īpatnībām.  Tagad Sjomam ir hroniska nieru mazspēja, kas ir sastopama veciem kaķiem.  Jau piecus gadus viņš ēd veterināro ārstniecisko barību un ārstnieciskos konservus. Olga domā, ka tieši pateicoties pareizai ēdināšanai viņš dzīvo tik ilgi. Pareizs ēdiens jaunībā ir vairāku vecuma slimību profilakse. Ģenētika arī ir ļoti nozīmīga: viņa mamma nodzīvoja 15 gadus. Visu mūžu Sjomas māte grauza tam nost ūsas, un to vietā Sjomam bija vien īsi matiņi. Tikai pēdējos 5 gadus Sjoma jūtas kā īsts runcis ar garām ūsām!

Olgas ģimene ļoti rūpējas par mīluļa veselību. Regulāri apmeklē ar Sjomu veterinārārstu, dod speciālus preparātus. Kaķis jūtas atbilstoši saviem gadiem. Kā 80 gadus vecs večuks. Ar jaunākiem kaķiem – 10 gadīgo un 10 mēnešus veco runci Sjoma rotaļās vairs neiesaistās. Kaķi ciena viņa vecumu un nekaitina sugasbrāli. Sjoma vairāk atpūšas, sildas savā guļvietā pie radiatora. Un vairs tik bieži nevēlas nākt klēpī.  Acīmredzami, tagad Sjoma visvairāk novērtē mieru.

Olga droši zina, ka ir jāsaprot savs dzīvnieks un jāspēj pamanīt mazākās izmaiņas viņa uzvedībā.  Dzīvnieki taču neprot runāt. Izprotot “zīmes”, kuras mums parāda mājas luteklis, mēs varam spriest par viņa veselības stāvokli.  Pat ja šķiet, ka ar kaķi viss ir kārtībā, pēc 7 gadu vecuma, kad kaķiem sākas vecumam raksturīgās pārmaiņas, reizi gadā vajadzētu nodot asins analīzes.  Tādējādi var  novērst iespējamās slimības, kuras tikai sāk veidoties un vēl nekļuva par hroniskām.  Sākuma stadijā daudzas saslimšanas var koriģēt ar veterināro barību, bez ārstniecisko preparātu izmantošanas.

Bet galvenais  - mīlēt savus dzīvniekus un rūpēties par viņiem! Jo mēs esam atbildīgi par tiem, kurus pieradinājām!  

Anna Čeiča-Sultane


Atpakaļ