banner

Bordo dogs (Franču mastifs)

05.08.2016

VĒSTURISKĀS IZCELSMES KOPSAVILKUMS: Bordo dogs ir viena no vecākajām franču šķirnēm, iespējamais alanu pēctecis, patiesībā tā alana pēctecis, kuru min Fuā grāfs Gastons Febus savā grāmatā „Livre de Chasse „, kura tika uzrakstīta 14.gadsimtā un kurā ir teikts „viņš notur ar žokļiem stiprāk kā 3 vēja suņi kopā”. Vārds „dogs”tika ieviests 14.gadsimta beigās. 19.gadsimta vidū šie senie suņi bija maz zināmi ārpus Akvitānijas reģiona.Tie tika izmantoti lielu zvēru, tādu kā mežacūka, medībās, cīņās( bieži slepenās), māju un lopu aizsardzībā un miesnieku vajadzībām. 1963.gadā Parīzē, Aklimatizācijas dārzā notika pirmā suņu izstāde. Bordo dogi piedalījās tajā ar patreizējo nosaukumu. Eksistēja dažādi suņu tipi: Tulūzas, Parīzes un Bordo tips, kur pēdējais ir par pamatu šodienas suņu šķirnei.

Šķirnes attīstību iedragāja divi pasaules kari, gandrīz izzuda pēc otrā pasaules kara un guva jaunu sākumu 1960.gados. 

Pirmo standartu (“Caractère des vrais dogues”) tika publicējis Pjērs Megins (Pierre Megnin) grāmatā , Le Dogue de Bordeaux, 1896. 

Otro standartu publicējis J.Kuntslers (J. Kunstler) , Etude critique du Dogue de Bordeaux, 1910.

Trešo standartu publicēja Raimonds Trikē ( Raymond Triquet) sadarbībā ar veterinārās medicīnas doktoru Morisu Lukē (Maurice Luquet) 1971.gadā.

Ceturtais standarts pārveidots saskaņā ar Jeruzālemes modeli (FCI) sadarbojoties Raimondam Trikē un Filipam Seruilam (Philippe Serouil) Bordo dogu kluba prezidentam un viņa valdei.

Precizējumi tika pievienoti 2007.gadā un tos izstrādāja Raymond Triquet, Bordo dogu kluba goda prezidents, Sylviane Tompousky (Bordo dogu kluba prezidente) un Philippe Sérouil (Bordo dogu kluba valdes loceklis).

KOPĒJAIS IESPAIDS: Tipisks izliektu līniju brahocefāls molosveidīgais. Bordo dogs ir ļoti spēcīgs suns, ar ļoti muskuļotu ķermeni, tomēr saglabājis harmoniju galvenajās līnijās. Viņš drīzāk ir piezemēts, attālums no krūšu kaula līdz zemei ir mazāks nekā krūšu dziļums. Plecīgs, atlētisks un impozants, viņš rada ļoti pārliecinošu iespaidu.

UZVEDĪBA/TEMPERAMENTS: kā sens cīņas suns, Bordo dogs ir piemērots apsardzei, kurā viņš ir modrs un drosmīgs, bet bez agresivitātes. Labs kompanjons, ļoti pieķeras savam saimniekam un ir ļoti mīlīgs. Mierīgs, nosvērts, ar augstu uzbudināmības slieksni. Parasti vīriešu kārtas pārstāvjiem ir dominējošs raksturs.

FCI-Standarts N° 116


Atpakaļ