banner

Dobermanis

05.08.2016

ĪSS VĒSTURISKS RAKSTUROJUMS: Dobermanis ir vienīgā vācu šķirne, kas ieguvusi sava pirmā zināmā audzētāja Fridriha Luija Dobermana (2.01.1834.-09.06.1894.) vārdu. Pēc nostāstiem viņš bijis nodokļu iekasētājs, dīrātavas pārvaldnieks un bez tam arī municipālais suņu ķērājs, kuram bija dotas tiesības izķert visus klaiņojošos suņus. Vaislā viņš izmantoja no savāktuves tādus suņus, kuri bija sevišķi nikni. Nozīmīga loma dobermaņu šķirnes veidošanā nešaubīgi bija tā sauktajiem miesnieku suņiem, kurus tā laika apstākļos varēja uzskatīt par nosacīti selekcionētu šķirni. Šie suņi bija iegūti krustojot mūsdienu rotveileru priekštečus ar aitu suņiem, kas bija sastopami Tīringenē melnā krāsā ar rūsgani sarkaniem lāsumiem. Dobermaņa kungs audzēja šos suņus pagājušā gadsimta 70. un 80. gados. Viņš radīja savu šķirni, t.i. tādus darba suņus, kuri bija ne tikai modri, bet arī labi sētas un mājas sargi. Tie tika daudz izmantoti kā sargsuņi un policijas suņi. Plašais pielietojums policijas dienestā toreiz radīja iesauku „žandarmu suns”. Tos izmantoja arī medībās, pārsvarā medījot plēsoņus. Ņemot vērā iepriekšminētos apstākļus, bija gandrīz neizbēgami, ka dobermanis jau šā gadsimta sākumā tika oficiāli atzīts par policijas suni. Dobermaņa selekcijā cenšas iegūt vidēja lieluma, spēcīgu, muskuļotu suni, kurš, neskatoties uz krietno masu, saglabā ķermeņa līnijās eleganci un cēlumu. Tam jābūt labi piemērotam kā kompanjonam, sargsunim un darba sunim, kā arī ģimenes mīlulim.

KOPĒJAIS IESPAIDS: Dobermanis ir vidēji liels, spēcīgs un muskuļots. Pateicoties ķermeņa elegantajām līnijām, lepnajai stājai, temperamentīgajam raksturam un apņēmības pilnajam izskatam, viņš atbilst ideālam suņa tēlam.

UZVEDĪBA/TEMPERAMENTS: Dobermaņa pamatnoskaņojums ir draudzīgi miermīlīgs, ļoti pieķeras ģimenei un mīl bērnus. Vēlams vidējs temperaments un modrība. Vidēja uzbudināmība ir pieņemama. Ja suns tiek labi vadīts, veicinot darba prieku, sagaidāmas labas darba spējas, drosme un izturība. Eksistējot zināmai neuzticīgai attieksmei pret apkārtni, sevišķa nozīme ir pašpārliecinātībai un bezbailībai.

FCI standarts Nr. 143


Atpakaļ