banner

Entlebūhas ganu suns

05.08.2016

ĪSS IESKATS VĒSTURĒ: Entlebūhers ir mazākais no 4 Šveices kalnu un ganu suņu šķirnēm. Tas cēlies no Entlebūhas, ielejas, kas atrodas starp Lucernas un Bernes kantoniem. Pirmo reizi „Entlibucherhund” minēts 1889.gadā, taču diezgan ilgu laiku atšķirības starp Apencelleru un Entlebūhas ganu suni netika ievērotas. 1913.gadā četri šā mazā ganu suņa pārstāvji, kuri ir iedzimti bobteili, tika eksponēti Langentāles izstādē un iepazīstināti ar lielu Šveices kalnu un ganu suņu aizstāvi profesoru, doktoru Albertu Heimu. Pamatojoties uz ekspertu novērtējumu viņi tika ierakstīti Šveices suņu ciltsgrāmatā (SHSB) kā ceturtā kalnu un ganu suņu šķirne. Tomēr pirmais standarts parādījās tikai 1927.gadā. Pēc 1926.gada 28.augusta – Šveices Entlebūhas ganu suņu kluba dibināšanas, kuru virzīja doktors B.Koblers, šķirne tika attīstīta un veidota kā tīršķirne. Nelielais Šveices ciltsgrāmatā reģistrēto suņu skaits norādīja, ka šķirne attīstījās palēnām.

Entlebūhas ganu suņa šķirne ieguva jaunu grūdienu attīstībā pēc tam, kad līdztekus viņa iedzimtajām īpašībām kā možam (dzinējam), nenogurstošam ganam tika pierādīta viņa izcilā darba un kompanjonsuņa piemērotība. Šodien, neskatoties uz nelielo šķirnes pārstāvju skaitu, šis pievilcīgais, trīskrāsainais suns jau iekarojis daudzu dzīvnieku mīlētāju sirdis un pieaug viņa popularitāte kā sunim – kompanjonam.

KOPĒJAIS IESPAIDS: Tik tikko vidēja izmēra, kompakti veidots, nedaudz pastiepta formāta suns. Trīskrāsains kā visi Šveices kalnu un ganu suņi, ļoti veikls un izveicīgs, modrs,gudrs, ar draudzīgu izteiksmi.

UZVEDĪBA/TEMPERAMENTS: Dzīvespriecīgs, dedzīgs, pašpārliecināts un bezbailīgs. Labdabīgs un uzticīgs pret savējiem, mazliet aizdomīgs attieksmē pret svešiniekiem. Neuzpērkams sargsuns. Jautrs un apķērīgs.

FCI standarts Nr. 47


Atpakaļ