banner

Vidusāzijas aitu suns

05.08.2016

ĪSS VĒSTURISKAIS APSKATS: Vidusāzijas aitu suns (VĀAS) ir viena no senākajām suņu šķirnēm. Dabīgās selekcijas rezultātā šķirne veidojās 4000 gadu ilgā periodā plašā teritorijā, kas šodien stiepjas no Kaspijas jūras līdz Ķīnai un no Dienvidurāliem līdz Afganistānai. VĀAS saņēmuši mantojumu no visvecākajiem Tibetas suņiem, dažādu nomadu tautu ganu suņiem, kuriem ir tuva radiniecība ar Mongolijas aitu suni un Tibetas mastifu. VĀAS galvenokārt tika izmantoti ganāmpulka, karavānu un saimnieku mantības aizsardzībai un bija pakļauti stingrai, dabiskai atlasei. Smagie dzīves apstākļi un patstāvīgā cīņa ar plēsoņām ir ietekmējusi gan suņa izskatu, gan raksturu, padarot to spēcīgu, bezbailīgu un mācot saglabāt enerģiju. Pirmatnējās dzīves vietās VĀAS galvenokārt tika izmantots, lai aizsargātu ganāmpulkus no plēsējiem un arī kā apsargi. Darbs ar šķirni tika uzsākts 1930.gadā PSRS.

KOPĒJAIS IESPAIDS: Vidusāzijas aitu suns ir harmoniski veidots un liela auguma, mēreni garš (ķermenis nav nedz garš, nedz īss). Spēcīgs, muskuļots ķermenis, ar lieliem, bet ne redzamiem muskuļiem. Seksuālais dimorfims skaidri redzams. Suņi ir daudz masīvāki un drosmīgāki nekā kuces, ar izteiktāku skaustu un lielāku galvu. Pilnīgs briedums iestājas ap 3 gadu vecumu.

UZVEDĪBA UN TEMPERAMENTS: Pašpārliecināts, līdzsvaroti kluss, lepns un neatkarīgs. Suns ir ļoti drosmīgs un viņam piemīt lielas darbaspējas, izturība un dabisks teritorijas aizsardzības instinkts.Raksturīga iezīme ir bezbailīgums attieksmē pret lielajiem plēsējiem.

FCI standarts Nr.335


Atpakaļ