banner

Veterinārija

Babezioze - šīs sezonas aktualitāte

02.08.2017

Babezioze ir suņiem nāvējoša slimība, ko pārnēsā ērces. Tā parādījās Latvijā pēdējos gados un saslimušo skaits tikai pieaug. Daudz kas ir atkarīgs no reģiona. Citā Latvijas pusē šīs saslimšanas gadījumu ir vairāk, citā – nav nemaz.

 

Kas ir babezioze?

Vasara ir tas skaistais un diemžēl īsais laiks, kad mēs varam pavadīt vairāk laika pie dabas krūts. Dodoties atvaļinājumā, ģimenes aizvien biežāk ņem līdzi savus četrkājainos draugus. Taču vienmēr ir jāatceras, ka arī ceļojuma vai viesošanās laikā ir jārūpējas par mīluļa drošību un veselību. Piemēram, braucot uz laukiem, mēs ņemam līdzi pretinsektu līdzekļus, pie jūras - pretiedeguma krēmus, utt. Arī par dzīvnieka labsajūtu ir jāpadomā. Vasarā dzīvniekus apdraud blusas, odi, ērces. Pēdējās pārnēsā dažādas, tieši suņiem bīstamas un arī nāvējošas slimības. Pati “svaigākā” no tām ir babezioze – vienšūņu izraisīta slimība, ko pārnēsā ērces. Mēs viesojāmies Iecavā, Iecavas  veterinārajā klīnikā, kas tiešā veidā saskārās ar šo jauno slimību, un līdz ar to piedalās pētījumā babeziozes slimības profilakses un novēršanas nolūkos.

 

Konsultē veterinārārste Solvita Valaine:

“Šī slimība ir bīstama tieši suņiem. Ar babeziozi (Latvijā izplatītākā babēziju suga ir Babesia canis) inficējas caur ērču siekalām, šim parazītam piesūcoties sunim. Lai inficētos, ērcei 2-3 dienas jāsūc asinis.

Pēc inficēšanās klīniskās pazīmes var izpausties pēc pāris dienām vai nedēļām. Visizplatītākās slimības pazīmes ir apātija, nogurums, apetītes zudums, paaugstināta temperatūra. Var būt tumšs urīns ar asiņu piejaukumu. Babezioze ietekmē arī centrālo nervu sistēmu, tāpēc sunim var būt paralīze, krampji. Šī infekcija iznīcina sarkanos asinsķermenīšus un trombocītus, tādēļ sunim var attīstīties anēmija vai ārējas asiņošanas (tsk. asiņais urīns). Var tikt ietekmēta nieru un aknu darbība.

Ja jūs pamanāt, ka sunim ir kādas no šīm slimības pazīmēm, nekavējoties vērsieties pie veterinārārsta. Vilcināt laiku nedrīkst, jo slimībai var būt arī letāls iznākums.

Diagnozi uzstāda, mikroskopiski izmeklējot asins uztriepi un atrodot parazītu.

 Ārstējot babeziozi, dzīvniekam ievada speciālu medikamentu un tālāk ārstē simptomātiski. Ja dzīvniekam ir sākusies anēmija, iespējams, būs jāpārlej asinis. Ja tam ir stiprs drudzis, jādod temperatūru samazinošas zāles, utt.

Runājot par babeziozes profilaksi, sunim regulāri jālieto pretērču preparāti. Tie ir daudz un dažādi - pilieni, tabletes, kaklasiksnas, spreji. Līdzekļa izvēle ir atkarīga no saimnieka finansiālām iespējām un arī pielietošanas ērtības.

 

Solvita Valaine: “Pašlaik tiek veikts pētījums par babeziozes izplatību. Diemžēl statistika rāda, ka infekcija strauji izplatās, taču tas ir atkarīgs arī no reģiona. Piemēram, mūsu pusē, tai skaitā, Baldonē, Vecumniekos, Bauskas rajonā babeziozes saslimšanas skaits ir pietiekami liels. Turpretī, Valmierā, tās gandrīz nav. Šobrīd pētījuma ietvaros, var atvest dzīvnieku un nodot asinis vai piesūkušos ērci laboratoriskam izmeklējumam. Šāda iespēja ir piedāvāta visā Latvijā. Tas ir ļoti svarīgi, jo tik tiešām saslimšanas gadījumi ir. Piemēram, mūsu klīnikā īsā laika posmā, pavasarī, bija 6 saslimšanas gadījumi. Iestājoties karstākam laikam, ar sūdzībām, līdzīgām babeziozes saslimšanai, griežas stipri mazāk. Jo infekcija saistīta ar ērču aktivitāti. Un augstāka tā ir pirmajā vasaras pusē.

Jāatzīst, ka pateicoties pieejamai informācijai par babeziozi, cilvēki izmanto piedāvāto iespēju un veic izmeklējumus. Mūsu klīnikā tie bija aptuveni 40 pacienti.

Būtiski ir tas, ka ar babeziozi saslimušie suņi nav bijuši apstrādāti pret ērcēm.””

 

Tātad, apstrādājiet savus mīluļus pret ārējiem parazītiem laicīgi, izvēloties līdzekli pēc saviem ieskatiem, vai arī konsultējieties ar veterinārārstu, kas ieteiks jūsu dzīvniekam atbilstošāko līdzekli. Un, ja rodas kādi no iepriekš minētajiem simptomiem, nekavējoties vērsieties pie veterinārārsta!

 

Suņiem bīstamas, ērču pārnēsājamas slimības:

Babezioze – parazīta izraisīta infekcija, kas iznīcina sarkanās asins šūnas, skar centrālo nervu sistēmu. Izpaužas kā nogurums, anēmija, tumšs, asiņains urīns, krampji un pat paralīze. Aptuveni 30 % gadījumu ir nāvējoša.

Suņu granulocitārā anaplazmoze  - bakteriāla slimība. Izpaužas kā nogurums, paaugstināta ķermeņa temperatūra, klibums. Suns var pārslimot gan vieglā, gandrīz neredzamā formā, gan diezgan smagi.

Borelioze (Laima slimība) – izraisa baktērija borēlija. Simptomi ir līdzīgi citām ērču pārnēsājamām un suņiem bīstamām slimībām. 

Anna Čeiča-Sultane


Atpakaļ