banner

Veterinārija

Uzmanbu, ērces! Veterinārārsta ieteikumi

23.04.2018

Jeļena Aleksejeva, klīnikas “Kavet” veterinārārste

 

Kādi pretērču preparāti pastāv, to veidi un atšķirības?

Ir daudz dažādu preparātu ērču uzbrukuma un kodumu profilaksei: pilieni skaustā, izsmidzināmi līdzekļi, piekariņi, kaklasiksnas, šampūni, pulveri. Atkarībā no līdzekļa aktīvajām vielām un iedarbības veida uz organismu, atšķiras to iedarbības laiks. Vērts atzīmēt, ka dabīgie līdzekļi ar ēteriskām eļļām ir efektīvi tikai profilaksei, nevis ārstēšanai, un neder pie plašas parazītu izplatības apkārtējā vidē.  Var būt arī daži vecuma un svara ierobežojumi, atkarībā no preparātu veida. Lai saprastu, kāds preparāts ir piemērots tieši Jūsu mīlulim, konsultējieties ar veterinārārstu.  

Pilieni skaustā pret ārējiem parazītiem, atšķirībā no kompleksiem preparātiem (kas iedarbojas arī uz iekšējiem parazītiem), saskaroties ar ādu, izplatās uz tās virsmas un iesūcas augšējos slāņos, uzkrājoties zemādas taukos.  Tādi preparāti nenonāk asinīs un ir uzskatāmi par īpaši drošiem.  Gadījumā, ja iekož ērce, aktīvās vielas, kas ir sastāvā, sāk pakāpeniski indēt kaitētāju un nogalina, līdz dzīvnieka organismā nonāk  kairinātāji pietiekamā daudzumā, lai izraisītu infekciju. Parasti iedarbības laiks nepārsniedz 4 nedēļas.  Nevajag aizmirst, ka preparāta efektivitāte samazinās pakāpensiki, tāpēc, lai izvairītos no koduma sekām, vajag nedaudz “pārklāt” iedarbību, apstrādājot dzīvnieku nedaudz biežāk. Ne visiem pilieniem piemīt parazītus atbaidoša iedarbība. Lielākoties, tieši viela permetrīns preparāta sastāvā, nodrošina šo funkciju. Permetrīns ir toksisks kaķiem un var būt tikai preparātos, kas domāti suņiem. Ražotāji brīdina, ka dzīvnieku mazgāšana nebūtiski ietekmē pilienu efektivitāti, taču mazgāt mīluli nevajadzētu pāris dienas pirms, un pēc apstrādes ar preparātu.  Apstrādi vēlams veikt vakara pusē,  lai izslēgtu tiešu saules staru iedarbību, kuri, savukārt, var izraisīt apdegumus, pilienu uzklāšanas vietā.

Kaklasiksnu idarbības princips līzinās pilieniem skaustā. Ir pieejami varianti ar īpaši ilgstošu iedarbību, kas ļauj  pasargāt mīluli visas ērču sezonas laikā.  Aktīvās vielas kaklasiksnās ar ilgstošu iedarbību izdalās pakāpeniski, nepieļaujot efektivitātes samazināšanos.  Parazītus  atbaidošais efekts  var būt zemāks dzīvniekiem ar garu spalvu.  Šādos gadījumos ir ieteicama kombinācija ar spreju, kam ir repilenta īpašības. Kaklasiksnu ar ilgstošu iedarbību cena var likties augsta, taču ņemot vērā regulārās apstrādēs, šāds pirkums  tomēr ļaus ietaupīt iespaidīgu naudas summu.  

Ļoti ērts variants ir - dzīvniekiem paredzētas, garšīgas tabletes pret ārējiem parazītiem, vai plaša spektra preparāti, kas iedarbojas arī pret iekšējiem parazītiem. Mazgāšana neietekmē preparāta iedarbību, efekts saglabājas līdz 1 mēnesim.

Visdrošākais līdzeklis mazuļiem ir pūderis un spreji pret ārējiem parazītiem, kurus var izmantot jau agrīnā vecumā, tomēr to iedarbība ir salīdzinoši īsa un samazinās pēc mazgāšanas un pastaigām lietainā laikā.

Pretparazītu šampūnu iedarbību var nosaukt par mehānisku, jo mazgāšanas laikā tiek noskalotas tās blusas un ērces, kuras atrodas uz dzīvnieka ķermeņa. Šampūnu aizsargīpašības ir minimālas.

Piekariņi ektoparazītu atbaidīšanai nesatur ķīmiskās vielas, bet strādā pēc ultraskaņas viļņu izplatīšanās principa. Šim līdzeklim ir ilgstoša iedarbība, bet tas neder dzīvniekiem, kas uz preparāta lietošanas brīdi jau ir stipri  cietuši no parazītiem. Ņemot vērā to, ka šo piekariņu sastāvā nav nekādu aktīvo vielu, ir pieļaujama kombinācija ar citiem pretērču preparātiem.

 

Vai pilsētas parkā un vasarnīcā arī var “dabūt” ērci?

Protams, pastāv varbūtība dabūt ērci arī parkā, vai vasarnīcas teritorijā. Ērcēm ir vajadzīga gara zāle, nevis mežs, kā bieži domā. Nekopti zemes gabali, paaugstināts mitrums, veicina ērču populācijas palielināšanos, kuras, savukārt, izplatās arī blakus teritorijās. Vajag atcerēties, ka augsnes temperatūrai sasniedzot 5⁰C  un vairāk, būtiski palielinās arī parazīta aktivitāte.

 

Ko darīt, ja savam sunim vai kaķim Jūs atradāt ērci (piesūkušos, vai rāpojošu)?

Ir jāiegaumē: jo ilgāk ērce atrodas dzīvnieka ķermenī, jo augstāks ir inficēšanās risks. Noņemšanai nevajag izmantot līdzekļus, kas satur eļlu vai spirtu.  Protams, tie nepatiks ērcēm un liks pamest dzīvnieka ķermeni, taču arī izprovocēs intensīvu infekcijas izplatīšanos. Noņemt ērci var ar dažādu speciālu mehānisku ierīču palīdzību, vai ar parastu diegu. Galvenais noteikums – notvert ērci pēc iespējas tuvāk ādai un ar rotējošām kustībām vai strauju diega savilkšanu  noņemt no dzīvnieka. Izņemto ērci var pārbaudīt uz boreliozi (Laima slimība) ar ekspres-testa palīdzību vai nodot laboratorijā un veikt analīzi.

 

Kādas, suņiem un kaķiem bīstamas slimības , var pārnēsāt ērces? Un kādiem, iespējamās inficēšanās simptomiem pēc ērces koduma būtu jāpievērš uzmanība?

Baltijas apstākļos, visizplatītākās slimības, kuras pārnēsā ērces ir babezioze, borelioze (Laima slimība) un anoplazmoze.

  • Babezioze

Babēzijas ir vienšūnu parazīti, kuri nonāk suņa organismā no ērču siekalu dziedzeriem.  Babēzijas parazitē eritrocitos, iznīcinot tos. Babēzijas nonāk suņa asinīs kodiena brīdī, ar ērces siekalām. Tās turpina izdalīties asins sūkšanas procesā. Slimība noris ātri, tādēļ  ja ir aizdomas par inficēšanos, ir nekavējoties jāvēršas pie veterinārārsta.  

Babeziozes simptomi: apātija, vājums, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās līdz 40-42⁰С, atteikšanās no ēdiena, tumšs urīns (no sarkani-brūna līdz pat melnam). Bāla gļotādas krāsa vai ar dzeltenās kaites pazīmēm. Dažreiz ir arī caureja un vemšana.

  • Borelioze vai Laima slimība

Borelioze vai Laima slimība ir bakteriāla saslimšana, kuras cēlonis, tāpat kā babēzijas, nonāk suņa organismā ar ērces kodienu.  Jo ātrāk ērce tiks noņemta no dzīvnieka, jo mazāks ir risks inficēties ar boreliozi. Arī slimības simptomi var izpausties krietni mazāk, jo klīniskās ainas smagums ir atkarīgs no izraisītāja baktēriju koncentrācijas asinīs.  

Boreliozes simptomi: simptomātika bieži ir latenta, t.i. slimība noris bez jebkādām spilgti izteiktām pazīmēm.  Tomēr dažreiz var novērot  raksturīgu klīnisko ainu.  Periodiska ķermeņa temperatūras paaugstināšanās, sāpes locītavās un  muskuļos, sirdsdarbības traucējumi, klibošana, tūskas, limfatisko mezglu palielināšanās  - ir visbiežāk izplatītie Laima slimības simptomi.

  • Anoplazmoze

Anoplazmoze ir bakteriāla saslimšana, kuru galvenokārt izraisa trombocītu bojāeja, retāk – citu asins šūnu.  

Anoplazmozes simptomi: anoplazmozei ir raksturīgs drudzis, anēmija, kunģa un zarnu trakta atonija un progresējoša notievēšana.  Pasliktinās sirds asinsvadu sistēmas darbība un elpošanas orgānu funkcionēšana.  Bieži var novērot klibošanu, sāpes locītavās. Mazāk izplatītas klīniskās pazīmes ir vemšana, caureja, klepus un apgrūtināta elpošana.  Ļoti reti parādās neiroloģiski simptomi, tādi, kā krampji. Dažiem suņiem var parādīties hematomas un  sākties asiņošana.  Suņiem ar anoplazmozi bieži parādās tādi pat simptomi, kā boreliozei.  Nav izslēgta arī saslimšana  vienlaikus ar abām slimībām.  

Arī kaķi kaķiem var būt augstāk minētās slimības, taču praksē šādi gadījumi sastopas reti.

 

Izņemot ērces, kādi vēl kukaiņi var kaitēt mūsu mīluļiem un kā tas var izpausties?  Kādas metodes ir cīņā pret tiem?

No visbiežāk sastopamajiem ektoparazītiem ir vērts izcelt parastās blusas un odus. Izņemot alerģiskas reakcijas, kurām raksturīgas tūskas, niezi un audu savainošanu, pastāv arī  specifiskākas saslimšanas, ar kurām var inficēties pēc blusas vai oda koduma.  Piemēram, odi var pārnēsāt dirofilariozi.  Dirofilārijas ir  apaļi tārpi, kuri parazitē sirds kambaros, lielajos asinsvados un zem ādas. Šo helmintu oliņas (mikrofilārijas) dzīvo asinīs un ceļo pa visu inficētā dzīvnieka organismu, periodiski  izsaucot dažādu orgānu bojājumus. Blusas ir plakano tārpu pārnēsātājas. Šie tārpi arī ir bīstami mūsu mīluļu veselībai.  Slimības izpausmes ir: izmaiņas vēdera izejā, vemšanas lēkmes, apātija, apetītes zudums, nervozitāte, vājums, zema imunitāte. Kucēniem un kaķēniem var novērot problēmas ar attīstību un augšanu. Blusas var būt arī mēra pārnēsātājas.  

Runājot par profilaksi, vērts atzīmēt, ka cīņā pret odiem un blusām ir efektīvi tie pat līdzekļi, kā pret ērcēm, galvenais neaizmirst par to regulāru lietošanu.


Atpakaļ