banner

Veterinārija

Nedaudz par suņu vakcināciju

31.07.2018

Kļūstot par suņa īpašnieku, Jums ir jāapzinās, ka uzņēmāties atbildību par viņa labsajūtu un veselību. Viena no suņa veselības kontroles metodēm ir slimību profilakse. Profilakses programma iekļauj regulāras veselības pārbaudes, kas palīdzēs uzturēt suni labā formā. Infrkcijas slimību novēršana un profilakse palīdz uzlabot suņa dzīves kvalitāti. Nevajag riskēt ar dzīvnieka dzīvi. Vakcinācija ir ārkārtīgi svarīga slimību profilaksei. Jūsu suņa veselību ir jāuztver nopietni, jo suņu infekcijas slimības ir bīstamas.

 

Par vakcināciju pastāv dažādi viedokļi. Mēģināsim tagad saprast, kas ir vakcinācija, kāpēc tā ir nepieciešama un kā to pareizi izdarīt.

Vakcinācija vai pote, nozīmē speciāli izstrādāta preparāta ievadīšanu organismā, kurš veicina imunitātes veidošanos organismā pret slimību, pret kuru ir veikta vakcīna.

 

Pēc vakcinācijas kursa beigām var droši apgalvot, ka dzīvniekam ir imunitāte. Imunitāte nozīmē, ka praktiski nav saslimšanas riska, sunim kontaktējoties ar inficētu organismu. Vakcīnas iedala kompleksās vakcīnās, kuras pasargā dzīvnieku no vairāk nekā viena saslimšanas avota, un monovakcīnās – aizsardzībai pret vienu slimību.

 

Dažādas ir vispāratzītas shēmas, kas izstrādātas sakarā ar pēdējiem sasniegumiem veterinārmedicīnas jomā  (WSAVA Global Veterinary Community), kā arī noteikumi un shēmas, izstrādātas priekš katra reģiona vai valsts. Ir jāņem vērā, ka dažreiz šīs shēmas pilnībā nesakrīt. Reģionālās shēmas ietekmē katras atsevišķas slimības izplatība, klaiņojošo dzīvnieku skaits, valsts finansiālais stāvoklis un likumdošana.

 

Baltijā obligāta ir mājdzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu. Vakcinācija pret vīrusu izraisītām slimībām nav obligāta, bet veterinārārsti mudina vakcinēt dzīvniekus, jo mūsu reģionā līdzīgas saslimšanas ir izplatītas un bīstamas.  

 

Izskatīsim, pret kādām slimībām potē dzīvniekus:

  • Trakumsērga (Rabies);
  • Suņu mēris  (Gaļēdāju mēris, Canine Distemper Virus CDV);
  • Suņu parvovīruss  (Suņu parvovirusuālais enterīts, suņu parvoviroze, Canine Parvovirosis  CPV);
  • Suņu 2. tipa adenovīruss (Canine Adenovirus type 2, CAV-2);
  • Suņu paragripas vīruss (Canine Parainfluenza Virus,CPV);
  • Leptospiroze (Leptospira spp.);
  • Suņu infekciozais traheobronhīts (Audzētavu klepus, Canine infectious respiratory disease complex CIRDC).

 

Vakcinācijas plāns ir atkarīgs no suņa veselības stāvokļa, valsts, kurā tas dzīvo, kā arī ieplānotiem ceļojumiem vai braucieniem. Svarīgs faktors, ietekmējošs vakcinācijas plānu, ir citi dzīvnieki, un vēl daži aspekti, kurus individuāli izskata Jūsu veterinārārsts. 

 

Parasti vakcinācija notiek 6-8 nedēļu vecumā, pēc tam to atkārto pēc 3-4 nedēļām. Vakcināciju pret trakumsērgu veic ne agrāk kā divpadsmit nedēļu vecumā.

 

Parasti kucēni pārbrauc jaunajās mājās agrāk, bet tie nevar doties tur pirms nav saņēmuši pasi, kur ir atzīmēta informācija par kucēnu – vārds, dzimšanas datums, šķirne, ziņas par audzētāju, kā arī mikročipa numurs, informācija par pirmajām potēm, un pretcērmju pasākumiem (dehelmintizāciju). Čipa numurs kalpo dzīvnieka identifikācijai, kas ir salīdzināms ar cilvēku pirkstu nospiedumiem.

 

Iegādājoties kucēnu obligāti ir jāpievērš uzmanība pases noformējumam, pirmās vakcīnas veikšanai un ierakstam par pretcērmju pasākumiem. Veicot tā saukto “komplekso vkcināciju”, kuru parasti izdara jaunie saimnieki, atkārto arī  pretvīrusu vakcināciju un vakcināciju pret trakumsērgu, Nedēļu pirms vakcinācijas ir vēlreiz jāiedod pretcērmju preparātus. Potēt drīkst tikai veselu, aktīvu dzīvnieku, ar labu labsajūtu un apetīti. Ja Jūs pamanījāt caureju, vemšanu, apātiju, paaugstinātu temperatūru, pasākums ir jāpārceļ uz citu reizi. Ir nekavējoties jāsazinās ar Jūsu veterinārārstu un jāievēro viņa sniegtās rekomendācijas.  

 

Pieagušam sunim ir jāatkārto vakcinācija pret trakumsērgu, vadoties ar preparāta instrukciju, kas var sastādīt no viena līdz trim gadiem. Vakcinācijas vīrusu daļu un vakcināciju pret leptorpirozi ir jāatkārto katru gadu, līdz 8-9 gadu vecumam, pēc tam, ņemot vērā ārstējošā veterinārārsta instrukcijas. Dehelmintizācija ir jāveic nedēļu pirms vakcinācijas un divas līdz četras reizes gadā, atkarībā no mīluļa turēšanas apstākļiem.

 

Pērkot kucēnu bez vakcinācijas Jūs riskējat ne tikai ar kucēna dzīvi, bet arī ar citu Jūsu dzīvnieku veselību. Vīrusu slimības var beigties letāli pat ar savlaicīgu to ārstēšanu.

 

Iegādājieties savu nākamo mīluli tikai pie zināmiem audzētājiem un uzmanīgi vērojiet viņa veselības stāvokli un attīstību! Atcerieties, ka tagad Jūs uzņēmāties atbildību par Jūsu mīluļu dzīvībām!

 

Ksenija Aļošina,

Klīnikas SIA “KAVET” veterinārārsts


Atpakaļ