banner

Veterinārija

Tipiskās suņu saslimšanas rudenī

13.10.2019

Katru rudeni mēs esam spiesti pielāgoties aukstākam laikam, ģērbties siltāk, un laicīgi sākt domāt par savu veselību. Arī dzīvnieki sastopas ar laikapstākļu maiņu un viņu imunitāte sāk pazemināties. Rudens ir īstais laiks imunitātes stiprināšanai, un arī dažādu slimību riskiem.  

 

Vispārēja imunitātes nostiprināšana

Mūsu klimatiskajai joslai ir raksturīgs vēss, drēgns laiks, saules trūkums rudens un ziemas mēnešos. Lai uzturētu optimālu vitamīnu un mikroelementu līmeni organismā, un paaugstinātu imunitāti, ir jālieto vitamīni un minerālvielas. Suņiem vajadzīgākie vitamīni ir A, B, D, E, PP, C. Ja dzīvnieka organismā ir vitamīnu trūkums, tas parasti izpaužas kā slikta ēstgriba, nomākts garastāvoklis, sausa āda, nespodrs apmatojums. Protams, var dot arī dabiskos vitamīnus, taču vispareizāk būtu doties pie sava veterinārārsta, novērtēt dzīvnieka stāvokli un piemeklēt tieši viņam atbilstošāko vitamīnu kompleksu. Rudenī ieteicams dot arī prebiotikas, kas uzturēs zarnu trakta mikrofloru optimālā stāvoklī, un stiprinās imunitāti.

Tāpat kā cilvēkam, arī dzīvniekam reizi gadā ir jānodod analīzes, lai zinātu, kas tad notiek ar mīluli, un, iespējams, laicīgi uzsāktu terapiju.

Rudens ir arī īstais laiks atcerēties par dehelmintizāciju (attārpošanu) un veikt nepieciešamos profilaktiskos pasākumus.

 

Pastaigas

Pēc karstas vasaras, arī dzīvniekiem ir grūti uzreiz pielāgoties rudens vēsumam. Īpaši salīgi suņi, ar īsu apmatojumu, sākoties aukstumam, nelabprāt dodas garākās pastaigās. Mājās tie noteikti guļ tuvāk radiatoram, kamīnam, krāsnij, vai cenšas ieritināties zem segas. Mazkustīgs dzīvesveids ātri vien var novest pie aptaukošanās, tāpēc ļoti vēlams ir ievērot ierasto pastaigu daudzumu un ilgumu. Taču, ņemot vērā dažas nianses. Pirmkārt, sunim jāvelk mugurā atbilstošas drēbes, kas pasargā dzīvnieku no mitruma un aukstuma.

Otrkārt, pastaigām noteikti jābūt aktīvām. Dzīvnieks ir jānoslogo, lai tas nenosaltu. Pārsalis suns drebēs, sarausies, tam sals ķepas, kājas.

 

Pārsalšana var izraisīt dažādas saslimšanas, visbiežāk no kurām sastopas:

  • Iesnas. Izpaužas kā bieža šķaudīšana, deguna kasīšana, izdalījumi no deguns.

  • Saaukstēšanās. Dzīvniekam parasti ir iesnas, un arī temperatūra, sunim ir grūti riet, tas drīzāk šķauda, nekā rej.

  • Faringīts. Tas ir rīkles iekaisums, kas izraisa sāpes kaklā, sunim ir sāpīgi rīt, tāpēc samazinās apetīte, ir novērojama temperatūra un vispārēja apātija, nogurums.

  • Nieru iekaisums. Ir raksturīga bieža urinēšana, iespējams, ar asinīm, paaugstināta temperatūra, elpas trūkums, bezspēks.

  • Otīts. Suņi mēdz stipri kasīt ausis, staigā ar noliektu galvu, krata to. Var būt paaugstināta temperatūra, izdalījumi no ausīm.

  • Cistīts. Parasti, cistīts sākas ar stiprām sāpēm urinēšanas procesā, tas var notikt ļoti bieži, ik pēc 20-30 minūtēm. Urīns var būt ļoti maz, un ar asinīm. Raksturīga ļoti augsta temperatūra.

  • Caureja. Rudenim ir raksturīgas dažādas vīrusu izraisītas kuņģa un zarnu trakta saslimšanas. Galvenokārt, tas ir saistīts ar suņu imunitātes pazemināšanos un paaugstinātu gaisa mitrumu, kur baktērijas vairojas ātrāk, nekā parasti. Raksturīga šķidra vēdera izeja, var būt arī ar gļotām vai asinīm, vemšana, paaugstināta temperatūra, apātija.

 

Zināt saslimšanu simptomus ir ļoti svarīgi, taču nodarboties ar dzīvnieka ārstēšanu mājas apstākļos nav ieteicams. Simptomi daudzām slimībām ir līdzīgi, taču ārstēšana var būt pilnīgi atšķirīga. Pamanot pirmās slimību  pazīmes, vajag vērsties pēc palīdzības pie veterinārārsta, kas pareizi uzstādīs diagnozi un piemeklēs atbilstošu  ārstēšanu.

 

! Neesiet naivi, un nemeklējiet universālas diagnostikas iespējas, kā arī slimību noteikšanu “pēc acu skatiena” sociālajos tīklos. Bez izmeklējuma un analīzēm neviens cilvēks nenoteiks diagnozi pareizi!

Anna Čeiča-Sultane


Atpakaļ